Zavrieť

Porady

Hmotná núdza, oplatí sa mi poslať žiadosť?

Som na UP od roku 2010. Nikdy som nepoberala žiadne dávky. Môj muž má výplatu 120 eur. Bývame vo vlastnom byte s hypotékou. Deti nemáme. Mám nárok na vyplácanie nejakých dávok v nezamestnanosti alebo v hmotnej núdzi? Ďakujem za odpoveď. Budem vďačná za akúkoľvek odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v nez. v posledných 3 rokoch - túto podmienku nesplňaš, takže nárok na dávku v nez. nemáš.

    Podmienky a výšku jednotlivých príspevkov dávky v hmotnej núdzi nájdeš tu

    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=225

    PS : Pri mužovom príjme 120€ z čoho platíte hypotéku ?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ENB73 Ďakujem za odpoveď. Rozumiem tomu správne, že ak som posledné tri roky nebola zamestnaná, nárok nemám? Nechápem to celkom dobre. A je rozdiel v dávke v nezamestnanosti a v dávke v hmoetnej núdzi? Ešte raz Ti ďakujem za vysvetlenie.
    veronikasad Poistenie v nezamestnanosti (okrem zamestnania) môžeš získať aj ako dobrovolne poistená osoba, ale nedá sa platiť samostatne, len ako celý balík, čo je v súčasnej dobe z minima okolo 140€ mesačne.

    Podmienky nároku na dávku v HN máš v priloženom linku. Pri dávke v HN sa posudzuje príjem a majetok celej rodiny, resp. všetkých spoločne posudzovaných osôb.
    Príjem muža o ktorom píšeš, je jeho hrubá mzda, alebo suma, ktorá Vám zostane po zaplatení bytu ?
    ENB73 Hrubá mzda. To všetko som si už prečítala na stránke predtým, ale stále nerozumiem, prečo ten nárok nemám, keď sme po životným minimom.
    veronikasad Nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Či máš (máte) nárok na dávku v hmotnej núdzi, prečítaj si podmienky, ktoré som ti priložila. Doplň či máte deti (ich vek)
    ENB73 Nemáme deti.
    veronikasad Dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum (http://www.porada.sk/zivotne-minimum#__AUTOKW), od 1.1. 2014 sa sprísnili podmienky pre jej výplatu a pomaly už končí 6-mesačné prechodné obdobie ...Inak z čoho platíte hypotéku budeš mať dosť veľký problém na UP obhájiť ...
      zbaliť

    Hmotná núdza, oplatí sa mi poslať žiadosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.