Zavrieť

Porady

Aký mám nárok na byt v prípade rozvodu?

Manžel sa stal členom bytového družstva 3 mesiace pred uzatvorením manželstva. Po 5 rokoch po uzatvorení manželstva sme dostali byt. Po 28 rokoch som odišla zo spoločnej domácnosti a 1 a pol roka už spolu nežijeme. Aký mám nárok na byt v prípade rozvodu? Byt nemáme v osobnom vlastníctve.
ivka70 dostal iste byt, teda "drustevnikmi"ste obaja alebo len manzel?
Iveta Podzámska Keď som chcela na bytovom družstve, aby ma napísali ako " spolunájomníčku bytu", tak mi úradníčka povedala, že ako manželka som automaticky. Ale pošta a výpisy chodili len na manželove meno. Tak neviem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Členstvo v družstve ešte neznamená, že by byt patril len jemu. Spoločný nájom vznikol, otázka je, či mu vzniklo zaslobodna právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu.

    Ak družstvo rozhodlo o pridelení bytu až počas manželstva, so vznikom spoločného nájmu družstevného bytu ste sa stali obaja členmi družstva. Mohol by byť aj byt prisúdený tebe. Po rozvode treba požiadať o zrušenie spoločného nájmu bytu a o rozhodnutie, komu bude byt patriť.

    Ak však rozhodnutie o pridelení bytu dostal manžel skôr ako sa oženil, zostal len on členom družstva a členský podiel je len jeho. Vtedy môžeš žiadať po rozvode polovicu spoločne vložených peňazí do jeho vlastníctva. Po rozvode by ti v tomto prípade nájom bytu automaticky zanikol.

    Pozri § 703 a § 705 občianskeho zákonníka.

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Pravdepodobne vznikol spolocny najom bytu manzelov, co je potrebne zistit na druzstve, ale podla popisanej situacie mal vzniknut. Po rozvode mate pravo na vyporiadanie bytu podla pravidiel pre vyporiadanie bsm.

    Aký mám nárok na byt v prípade rozvodu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.