Zavrieť

Porady

Vykazovanie fiktivnych jazd autom kvoli odpisu dani? SZCO s autom v sukromnom vlastnictve.

Zdravim chcem sa spytat na tuto vec, kedze mi znami tvrdili iste veci tak si t overujem.
Som SZCO.
Auto mam na seba ako sukromnu osobu.

Mam spravnu info ze su dve moznosti ako si odpisovat naklady na cestovanie z dani:
Bud si auto na policii prepisat na ICO a z blockov za tankovanie si odpisovat 80%.

ALEBO
Nechat si auto na sukromnu osobu, vyuzivat ho aj na podnikanie, viest si preto knihu jazd a na kazdych 100km si odpisat cca. 13eur?

- spekulacia o ktorej sme diskutovali je, ze si jazdy mozem vykazovat fiktivne a tak si nahnat kopec km a eur do odpisov.

Co je na tejto druhej variante pravdy- je to takto mozne? Je to zistitelne ak si tam dam fiktivnu jazdu?

Dakujem za blizsie info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Etiketa porady - Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona.

    Zákon o dani z príjmov v § 19 ods. 2) uvádza daňové výdavky.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mosaicx na tejto porade sa clovek proste nedocka nikdy jasne odpovede... ved na co ta porada vlastne je? ked vsetko si mam najst v zakonniku alebo na google? trapne fakt.. ved preto sa to pytam aby som si to zdlhavo nemusel hladat a zistovat sam ale aby mi niekto kto odpoved vie okamzite, tak aby mi ju napisal...
    avalik blizsie pozri pismena e) a l) v uvedenom paragrafe - o SZCO a pouzivani auta je tu x tem staci vyhladavat
    Katy a R tebe sa nechce hľadať - a nám sa vari musí ? .. a ešte o porušení zákona (fiktívne jazdy) ! - no fakt si srandista !
    mosaicx ved ked nevies tak neodpovedaj, oberas ma o cas, nie som na teba zvedavy...
    srandista-nesrandista.. napisal som ze som dostal takuto info ze to takto robia a chcel som vediet ci je to mozne, a ci sa to da nejak overovat...
    veronikasad Ak to "niekto" robí, je to porušenie zákona. Na Porade takéto návody nehľadaj ..

    Kedy si kupoval auto ? (rok)
    mosaicx minuly rok- ked tak napis teda do sukromnej spravy
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Auto môžeš zaradiť do obchodného majetku a uplatniť si v daňových výdavkoch náklady na prevádzku mot. vozidla (PHM, náklady na údržbu, DzMV, poistné ...) + daňový odpis (1/4 obst.ceny mot.vozidla). O daňový odpis za rok 2013 si prišiel, keďže auto by si zaraďoval až v roku 2014, Ak budeš viesť knihu jázd, PHM uplatňuješ v plnej výške, keď ju viesť nebudeš, tak len vo výške 80 %, primerane k počtu najazdených km, Treba evidovať stav tachometra na začiatku a konci obdobia

    alebo

    si uplatníš paušálne náhrady :
    - sadzbu základnej náhrady (0,183€/km) + spotrebu PHM (priemerná spotreba podľa tech.preukazu na základe skutočných dokladov o nákupe PHM) podľa počtu najazdených km súvisiacich s pracovnými cestami živnostníka. O pracovných cestách je potrebné viesť knihu jázd.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avalik pri vlastnom vozidle je to od 1.1.2014 takto:

    § 19/2/e ...ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)

    1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87) alebo

    2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

    ... ale toto všetko má zadávateľ v zákone uvedené, len je lenivý sa tam preklikať
    mosaicx porada je od toho aby sa tam zadavatel preklikavat nemusel radsej mi vysvetli prosim ta jakto ze 50% ked uctovnicka mi tvrdi ze 80%?
    avalik mosaicx, uvedom si, ze porada nie je plateny portal a ak dostanes radu pozriet si nieco v zakone, tak tak urob - nie je to koli tomu aby si musel preklikavat - nie je mozne kazdemu polopatisticky vysvetlovat veci, ktore tu uz x krat boli vysvetlene

    uctovnicka ti dobre tvrdi - za predpokladu, ze ide o firemne vozidlo alebo prenajate ... 50% pausal je pri vlastnom vozidle, nezaradenom do majetku ... treba citat s porozumenim
      zbaliť

    Vykazovanie fiktivnych jazd autom kvoli odpisu dani? SZCO s autom v sukromnom vlastnictve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.