Zavrieť

Porady

Uplatnenie nezd. casti zakladu - DDS

Dobry den,
prosim o radu. Nasa zamestnankyna si uzatvorila DDS a sama si ho aj platila. Robila som jej rocne zuctovanie dane za rok 2004, kde mi dolozila zmluvu a vysku zaplatenych prispevkov a ja som jej uplatnila nezdanitelnu ciastku. Ona vsak toto poistenie koncom roku 2005 zrusila. Cast dostala vyplatene a cast, ktoru nemohla vybrat jej zostala a bude sa zhodnocovat dalej, aspon tak mi to povedala. Ja som jej robila rocne zuctovanie dane za rok 2005, kde som jej uplatnila zaplatene prispevky za rok 2005 a vtedy som este nevedela, ze zmluvu zrusila. Mala by si podat danove priznanie a dodanit to poistenie ked ho zrusila?
Usporiadat
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
zuzana s.
Dobry den,
prosim o radu. Nasa zamestnankyna si uzatvorila DDS a sama si ho aj platila. Robila som jej rocne zuctovanie dane za rok 2004, kde mi dolozila zmluvu a vysku zaplatenych prispevkov a ja som jej uplatnila nezdanitelnu ciastku. Ona vsak toto poistenie koncom roku 2005 zrusila. Cast dostala vyplatene a cast, ktoru nemohla vybrat jej zostala a bude sa zhodnocovat dalej, aspon tak mi to povedala. Ja som jej robila rocne zuctovanie dane za rok 2005, kde som jej uplatnila zaplatene prispevky za rok 2005 a vtedy som este nevedela, ze zmluvu zrusila. Mala by si podat danove priznanie a dodanit to poistenie ked ho zrusila?
Píšeš, že časť nemohla vybrať a tá sa jej bude zhodnocovať, tzn. že to nezrušila, nie?
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Praveže, tomu velmi nerozumiem..papier o zruseni mi neposlala..povedala mi, ze cast penazi co mohla, tak vybrala, a to co nemohla vybrat, ze sa jej bude zhodnocovat dalej..ale ja si skor myslim, ze tym, ze to zrusila predcasne, tak jej nevyplatili celu nasporenu sumu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzana s.
Praveže, tomu velmi nerozumiem..papier o zruseni mi neposlala..povedala mi, ze cast penazi co mohla, tak vybrala, a to co nemohla vybrat, ze sa jej bude zhodnocovat dalej..ale ja si skor myslim, ze tym, ze to zrusila predcasne, tak jej nevyplatili celu nasporenu sumu
Pravdepodobne mala DDP, kde jej prispieval aj zamestnávateľ. Ak predčasne zruší takúto zmluvu, DDP jej vyplatí prostriedky, ktoré si odvádza zamestnanec, ale tie, ktorými prispieval zamestnávateľ, tie sa nevyplatia, ale zostanú na účte sporenia (poistenia) až kým poistencovi nevznikne zákonný nárok na vyplatenie niektorej z definovaných dávok.

Nemusíš sa báť, za správnosť uplatnenie týchto čiastok zodpovedá daňovník, čiže ona môže byť sankcionovná, ak na daňový odpočet nemala nárok. Dodatočné daňové priznanie nemusí robiť, ale môže si tú sumu dodaniť v budúcoročnom daňovom priznaní.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

To DDP si platila len ona sama..potom nasa firma uzatvorila zamestnavatelsku zmluvu ale s inou dopln. doch. poistovnou a tym, ze vlastne mala dve zmluvy, tak tu jednu zrusila..alebo neviem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzana s.
To DDP si platila len ona sama..potom nasa firma uzatvorila zamestnavatelsku zmluvu ale s inou dopln. doch. poistovnou a tym, ze vlastne mala dve zmluvy, tak tu jednu zrusila..alebo neviem
A si si istá, že si to platila len sama? Čo keď predtým mala nejakého zamestnávateľa, ktorý jej na to prispieval? Veď to DDP mohla mať od roku 1997.

Podľa starého zákona to nebolo bežné, aby si to ľudia platili iba sami, väčšinou iniciatíva na zatvorenie zmluvy vyšla od zamestnávateľa.
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
zuzana s.
Praveže, tomu velmi nerozumiem..papier o zruseni mi neposlala..povedala mi, ze cast penazi co mohla, tak vybrala, a to co nemohla vybrat, ze sa jej bude zhodnocovat dalej..ale ja si skor myslim, ze tym, ze to zrusila predcasne, tak jej nevyplatili celu nasporenu sumu
Tým, že si vybrala časť peňazí sa jej to poistenie nezrušilo. Iba si jednoducho vybrala sporivú čiastku a ten povinný základ sa jej zhodnocuje ďalej...
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Ano, som si ista, ze si to platila sama. Pretoze mam kopiu zmluvy, uzatvorila si ju v 12/2003 a u nas pracuje od roku 2002.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Darana
Tým, že si vybrala časť peňazí sa jej to poistenie nezrušilo. Iba si jednoducho vybrala sporivú čiastku a ten povinný základ sa jej zhodnocuje ďalej...
Takze nemusi si dodanit rok 2003 a 2004? S tym, ze v roku 2005 nemala narok na uplatnenie nezdanitelnych casti, ked si cast penazi vybrala?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

zuzana s.
Takze nemusi si dodanit rok 2003 a 2004? S tym, ze v roku 2005 nemala narok na uplatnenie nezdanitelnych casti, ked si cast penazi vybrala?
Presne treba zistiť, čo si požiadala koncom roka 2005. Pravdepodobne to bude doplnkový výsluhový dôchodok alebo doplnkový starobný dôchodok. V tom prípade neporušila podmienky DDP. Porušenie podmienok je len vtedy, keď dostane odstupné (§ 11 ods. 8 ZDP).
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Naša organizácia má zamestnávateľskú zmluvu od roku 2002 s DDP Stabilita. V decembri 2005 bola u nás pracovníčka DDP, v podstate robila nábor nových zamestnancov. Robila nám prednášku, kde nám povedala, že ak noví klienti uzatvoria zmluvu ešte v roku 2005, môžu využívať výhody starého sporenia, lebo nové DDS vraj nebude až také výhodné. Pri lákaní nových klientov argumentovala, že po dodržaní podmienky 12 mesiacov sporenia vyplatia na požiadanie, ale len 1x počas celej doby sporenia 1/2 nasporenej sumy poistencom aj mladším (aj z príspevkov zamestnávateľa) - zbytok sa vyplatí až po 50.roku veku. Samozrejme upozornila, že kvôli uplateniu daňového odpočtu treba dodržať obe podmienky a to 10 rokov sporenia a peňažné plnenie až v 55. rokov veku.
Dvaja zamestnanci to už stihli využiť (jeden 30-ročný a jeden 38-ročný) - požiadali o 1/2 nasporenej čiastky, ktorú by v priebehu 3 mes. mali dostať na účet. Zmluva o DDP im naďalej trvá.

Som si vedomá, že môj príspevok úplne nesúvisí s témou, ale možno tieto informácie budú niekoho zaujímať.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Dohodli sme sa, ze mi ten papier z poistovne posle, ale tvrdi, ze to nezrusila, ze jej to ostane az do dochodku. A dakujem za odpovede.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

zuzana s.
Dohodli sme sa, ze mi ten papier z poistovne posle, ale tvrdi, ze to nezrusila, ze jej to ostane az do dochodku. A dakujem za odpovede.
Na daňovom školení nám bolo povedané, že ak čerpýňá výsluhový alebo starobný dôchodok podľa zmluvy o DDP, nepovažuje sa to za porušenie podmienok. Jedine, ak si zruší zmluvu predčasne a dostane odstupné. Ak jej zostala zmluva naďalej, vyzerá to tak, že má nárok na odpočítateľnú položku.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Tak ja neviem. Poslala mi vypis z uctu, kde je stav z uctu k 31.12.04, zaplatene prispevky za rok 2005, vyplatene davky a zostatok uctu. Takze sporenie sa jej nezrusilo a zostane jej. Len tam nie je specifikovane ake davky to boli.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

zuzana s.
Tak ja neviem. Poslala mi vypis z uctu, kde je stav z uctu k 31.12.04, zaplatene prispevky za rok 2005, vyplatene davky a zostatok uctu. Takze sporenie sa jej nezrusilo a zostane jej. Len tam nie je specifikovane ake davky to boli.
Tak by to malo byť v poriadku, keďže nezrušila postenie.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

zuzana s.
Tak ja neviem. Poslala mi vypis z uctu, kde je stav z uctu k 31.12.04, zaplatene prispevky za rok 2005, vyplatene davky a zostatok uctu. Takze sporenie sa jej nezrusilo a zostane jej. Len tam nie je specifikovane ake davky to boli.
Koľko rokov má tá pracovníčka? Podľa mňa to v poriadku nie je. Musí prispievať 10 rokov a skôr to nevyberie ako v 55 roku života. Inak na odpočítateľnú položku nemá nárok. Taká je "citácia" zákona.
Idem pozrieť ešte raz ten zákon, aby som nezavádzala.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

"Zákon o dani z príjmov: v § 11 ods. 5 stanovuje podmienky platné pre účelové sporenie (ktorým je aj životné poistenie), a to: dojednaná doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený požadovať plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55 roku veku daňovníka.

Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení určuje tiež podmienky týkajúce sa dĺžky sporenia (minimálne 10 rokov) a veku daňovníka (dovŕšenie 55 roku života) – pozri § 16 ods. 1 a 2.

Ak daňovník podmienky nesplní, postupuje sa podľa § 11 ods. 6 zákona o dani z príjmov. Tzn. o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok."
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Volala som pani z DDP poistovne, ktora ma na starosti nasu firmu, uzatvaranie zmluv a pod. (minuly rok nasa firma uzatvorila zamestnavatelsku zmluvu s inou poistovnou) Povedala mi, ze odstupne to nebolo, a ze peniaze co zostali na ucte sa zhodnocuju dalej a zmluva nezanikla. To, ze si poistenec vybral v roku 2005 peniaze je v poriadku a ze ma narok na odpocitatelne polozky. Ze zmena je az od roku 2006. Aj by som s nou suhlasila, ale na druhej strane, ako si mozem uplatnovat nezdanitelne casti na poistenie, ked vlastne tie peniaze si v tom roku aj vybrala. Inac ta nasa zamestnankyna ma 38 rokov.
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Podľa toho čo čítam, Vaša zamestnankyňa požiadala o časť nasporenej sumy a druhá časť sa jej zhodnocuje. K tej sa dostane až po 50. roku veku. Ak sa jej zmluva nepretransformovala na DDS (tam je zmena, vtedy môže výber nastať až v 55. roku veku). Ona vlastne svoje DDP nezrušila, len si časť vybrala.
Pravdepodobne postupovala tak, ako naši dvaja zamestnanci (viď môj príspevok č. 11).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ingrid G.
Podľa toho čo čítam, Vaša zamestnankyňa požiadala o časť nasporenej sumy a druhá časť sa jej zhodnocuje. K tej sa dostane až po 50. roku veku. Ak sa jej zmluva nepretransformovala na DDS (tam je zmena, vtedy môže výber nastať až v 55. roku veku). Ona vlastne svoje DDP nezrušila, len si časť vybrala.
Pravdepodobne postupovala tak, ako naši dvaja zamestnanci (viď môj príspevok č. 11).
Presne tak, pokiaľ sa samotná DDP nepretransformuje na DDS a pokiaľ poistenec nepodpíše zmenu poistenia na sporenie, tak sa na to poistenie (najmä na dávkový plán a aj iné podmienky) vzťahuje pôvodný zákon.

DDP sa musi transformovať do 1.1.2007. Poistenci nie sú povinný zmeniť si poistky na sporenia.
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Takze nasa zamestnankyna ma narok na uplatnenie nezd. casti za rok 2005.
Dakujem velmi pekne vsetkym za prispevky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať