Zavrieť

Porady

Vymeriavací základ do roku 1984 pre určenie výpočtu starobného dôchodku

duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
vymer zaklad.jpg  
Mám rád veci v poriadku a do dôchodku mam čosi 11 rokov a nechal som si urobiť výpis "Informácia o stave individuálneho účtu poistenca k 31.12.2003". Nechápem, ako je možné, že do roku 1983 socialna poistovna neviedla vymer.základy? Resp. podla tohoto članku: http://peniaze.pravda.sk/dochodok/cl...dost-o-penziu/
sa výpočet starobného dôchodku robí za roky 1984 do posledného roku pred rokom, kedy nárok na starobný dôchodok vznikol. Môže mi to niekto potvrdiť? Vdaka
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno je to tak.
§63 Zák. o soc.poistení
(6) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 62 ods. 2 prvej vety alebo § 255 ods. 3 prvej vety, alebo obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak tieto obdobia trvali celý kalendárny rok.

(7) Ak v rozhodujúcom období určenom podľa odseku 7 nie je najmenej dvadsaťdva kalendárnych rokov, predlžuje sa rozhodujúce obdobie pred 1. január 1984 postupne tak, aby v ňom bolo dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 6. Ak poistenec ani po tomto predĺžení nemá dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7, zisťuje sa priemerný osobný mzdový bod z tohto nižšieho počtu kalendárnych rokov.
- - -
Však Ty si ešte mladý človek, načo riešiš čo bude o 11 rokov...
4 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Nuž načo, bol som tam zaniesť jedno potvrdenie za určite obdobie mojej nezamestnanosti z roku 1993 a tak som si nechal urobiť vypisy. Ako píšem, mam rad veci na poriadku.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nepôjdeš v 62-ke do SD - však Ti už pridali.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Andyke
Nepôjdeš v 62-ke do SD - však Ti už pridali.
Nuž s tym ratam.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Andyke
Nepôjdeš v 62-ke do SD - však Ti už pridali.
tak asi ako 63 ročny
http://spravy.pravda.sk/domace/clano...adsi-v-70-tke/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať