Zavrieť

Porady

výpočet OMB

Dobrý deň. Zaujímalo by ma ako vypočítajú OMB za 30 pracovných dní a či to nie je dá sa povedať diskriminácia budúceho dôchodcu,nakoľko doplatí za snahu nájsť si zamestnanie znížení priemerného OMB.
5 komentárov     zbaliť
Mária27 Ako myslíš tých 30 pracovných dní? V jednom roku - za celý rok?
vladimir m v roku mám odpracovaných 31 dní ,potom UPSVaR
Andyke Áno treba aj v tomto roku počítať OMB. Trošku to pokazí priemer.
veronikasad Nie trošku, ale dosť. Pozerám svoj výmer z roku 2009, keď mi bol priznaný ID. V roku 2003 som pracovala 01-03/2003, od 04-12/2003 som bola na UP (čakala som na dotáciu na podnikanie). OMB za obdobie zamestnania mám 0,1939+nejaký medzisúčet 0,2421, teda spolu 0,4360 (ten medzisúčet podľa počtu dní je z obdobia evidencie na UP)
Mária27 veru, tak, Veronika, a všetko to trpíme. Musí k čomusi prísť, aby mohli znovu rehabilitovať ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je to skutočne veľký - asi najväčší nedostatok tohto zákona : ak by si nerobil v tom roku vôbec, rok by sa ti nepočítal, teda ani OMV za ten rok. Ak však 30 dní robíš, skutočne ti tvoj zárobok podelia priemerným zárobkom za celý rok, OMV ti teda vyjde asi 1/12 z toho, čo by si mohol mať pri plnom odpracovanom roku.

    To je tá veľká nespravodlivosť: ak odvedieš niečo ale málo, potrestajú ťa nízkym osobným mzdovým bodom, ktorý ti zníži POMB. Kto neodvedie nič v tom roku, má výhodu.
    Vedia o tom všetci, ale nevedia, ako to urobiť. Nechcú ubrať štátu, uberú tebe. Táto vláda vyhlasovala hneď na začiatku, že bude OMB spočítavať nie priemerovať, ale stále nie je žiaden návrh.

    Do podania žiadosti na dôchodok sa niektoré doby dajú doplatiť, ak sa ti to oplatí.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmo...group=0&sword=

    ak bude mať budúci dôchodca odpracovaných 40 rokov, tak 30 dní mu neublíži......
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vladimir m akože nie? Pri nízkom zárobku bude mať nižší OMB a zníži mu aj priemerný OMB. A ak sa to stane viackrát,čo v dnešnej dobe nie je neobvyklé a medzitým bude evidovaný na UPSVaR,pokazí si prakticky dôchodok
    Mila123 chodím na školenia, i J.Mihál i J. Motyčková sme prepočítavali, nebol v tom až taký rozdiel......
    napr. (čo si pamätám)
    ZC mal vysoké, teraz skoro max. VZ za posledné obdobia, resp. od r. 1984 až doteraz...
    do dôchodku mu ostáva iba 3 roky, ak by si platil DPO z min. VZ v tom by si ublížil, ale nie za 30 dní, ale za dlhšie obdobie,
    pretože prepočítaj si napr. 40 rokov na kal. dni , t.j. 40x365 = 14600 ku 30 dní.......málinko......
    vladimir m Ďakuje za odpoveď. Aj tak som ako budúci dôchodca trochu vedľa. POMB sa počíta z rokov 1984 až do odchodu na dôchodok,alebo z posledných 22 rokov? Skúsil som to s kalkulačkou na stránke SP,nakoľko mám všetky podklady zo SP/1984-2013/ a som zvedavý na skutočnosť jej dôveryhodnosti. Aký je Váš názor?
    veronikasad Kedy dovršiš dôchodkový vek ?
    vladimir m chcem ísť na predčasný dôchodok tento rok
    veronikasad Príjem za rok 2014 ti výšku dôchodku už nijako neovplyvní. OMB bude počítaný za obdobie 1984-2013. Choď do SP a požiadaj o PSD, ak sa ti bude zdať nízky, nemusíš ho zobrať...
    Treba tiež dať pozor na dátum, ku ktorému budeš o PSD žiadať, aj jeden deň ti môže spôsobiť krátenie o 0,5%.
    vladimir m už som bol na SP.Dámy boli veľmi "ochotné". Oni nič nepočítajú. Na kalkulačke na stránkach SP som si dosadil zárobky od 1984/ mám všetky až po rok 2013/ vyšlo mi POMB 0,9958 a mám odpracované 40,6 roka aj so školou
    veronikasad Dámy na pobočke ti nič počítať nebudú, treba spísať riadnu žiadosť o PSD a ak ti príde rozhodnutie, nemusíš ho prijať. Ale ďalšiu žiadosť môžeš podať tuším až o 6 mesiacov.
    Andyke Tie odpracované roky mi nesedia na Tvoj vek. Bol si evidovaný aj na úrade práce a v ktorom roku ?
    veronikasad Info dôchodky 0800 123 123 – bezplatná linka
    vladimir m posledné 3 roky
    Andyke Počítal si aj vojenskú službu ?
    vladimir m áno
    Katy a R ak bol tri roky bez poistenia - a má len 60 rokov - tak by aj mohlo byť ??
    Andyke POMB máš slušné a ešte pripočítaj 18 % z rozdielu ( 1 - 0,9958 =0,0042).
    0,0008 mi vyšlo, spolu teda 0,9966.
    vladimir m ak som dobre pochopil teraz mi treba počítať POMB X ADH X počet rokov
    Andyke Áno a potom prejdeš k penalizácii.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.