Zavrieť

Porady

Aký kurz použiť?

Podnikateľ zakúpil vozidlo v USA dňa 06.02.2006. Vozidlo bolo prepravené loďou a prevzaté bolo v prístave dňa 28.03.2006. Preclené bolo 03.04.2006. Z akého dátumu použiť kurz dolára pri prepočítaní kúpnej ceny vozidla?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    pri kúpe os.auta ste určite dostali daňový doklad. Na daň.doklade je dátum vystavenia a týmto kurzom nbs sa má prepočítať obstaranie os.auto.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ďakujem, urobila som to s tým dátumom, ale nebola som si istá či je to správne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Doporučovala by som sa odvinúť od dodania vozidla a následného preclenia. Nakoľko sa jedná o dovoz, s vozidlom môžete manipulovať, resp. splníte si všetky zákonné povinnosti až jeho preclením.

    Vo vašom prípade by som sa neodvíjala od dátumu uvedeného na faktúre.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Respektíve .-)
    Uvedené je vhodné zapracovať do internej smernice.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Vozidlo bolo dodané do Litvy /tam je najbližší prístav v rámci EÚ/ dňa 28.03.
    a odtiaľ išlo po vlastnej osi do SR. Prihlásené na colnici bolo 03.04.2006 a clo+ dph bolo zaplatené 04.04.2006.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Jana Acsová
    .-) .
    p.Janka, prečo by sa mal použiť kurz z 3.4.?
    Naposledy upravil renča1 : 07.04.06 at 03:30

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    wau.....tak teraz som v rozpakoch. Renča, ja som mala použitý kurz z toho dňa keď sa auto v USA fyzicky zakúpilo a aj zaplatilo. Tak ako je to vlastne?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jana Acsová
    Respektíve .-)
    Uvedené je vhodné zapracovať do internej smernice.
    Pred vstupom do EÚ, keď sa preclievalo častejšie bolo najčastejším postupom účtovných jednotiek mnou spomínané účtovanie a použitie kurzu dátumom preclenia. Účtovné jednotky si tak nadefinovali vznik účtovného prípadu pri dovoze, nakoľko momentom preclenia je vozidlo (tovar) prepustené do režimu v tomto prípade zrejme voľného obehu, čím sa ukončí dovoz. Teda mali nadefinovaný vznik účtovného prípadu dňom ukončenia dovozu - preclením.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    renča1
    Na daň.doklade je dátum vystavenia a týmto kurzom nbs sa má prepočítať obstaranie os.auto.
    Dátum vystavenia je dôležitý najmä z hľadiska dane z pridanej hodnoty pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru, nie pre prípad určenia vzniku účtovného prípadu pri dovoze tovaru z tretích krajín.

    Vznik účtovného prípadu vychádza z interných potrieb účtovnej jednotky a doporučujem ho v prípade dovozu riešiť internou smernicou.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Jana Acsová
    Dátum vystavenia je dôležitý z hľadiska dane z pridanej hodnoty pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru, nie pre prípad určenia vzniku účtovného prípadu pri dovoze tovaru z tretích krajín.
    Toto som nevedela, že sa používa kurz pri preclení. Myslela som, že je to kurzom - dátumom vystavenia. Nestretla som sa s takýmto prípadom, možno v minulosťou aj áno, ale teraz po novom, od kedy sa používa intrakomunit.nadobudnutia, som sa nestretla. Dobre vedieť, ďakujem za vysvetlenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.