Zavrieť

Porady

Prihlasit dohodarov do ZP?

Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či mám prihlásiť dohodárov do ZP a odviesť za nich preddavok 14%. Dohoda bude na jeden deň a odmena nepresiahne 1000,-SK na osobu.

Prosím o radu - súrne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eav77
    Ahojte,
    chcela by som sa opýtať, či mám prihlásiť dohodárov do ZP a odviesť za nich preddavok 14%. Dohoda bude na jeden deň a odmena nepresiahne 1000,-SK na osobu.

    Prosím o radu - súrne.
    Nie do ZP nie, iba do SP. Za dohodárov odvádza firma 0,8 UP.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Tweety
    Nie do ZP nie, iba do SP. Za dohodárov odvádza firma 0,8 UP.
    Len ešte pre istotu upresním že do SP musíš dohodára prihlásiť pred nástupom do práce.

    eav77 je offline (nepripojený) eav77

    eav77
    SP-UP 0,8% a zamestnávateľ zaplatí za zamestnanca aj daň 19%. Preto som myslela, či netreba zaňho odviesť aj do ZP.
    Dakujem, už som začínala panikáriť. Takže ZP si rieši každý sám v RZ.
    Ešta raz DAKUJEM
    ucetni_fantozzi
    obratil sa na mna dohodar, ktoremu na zaklade jeho ziadosti zrazam z prijmu 14% a posielam do ZP, ze na ZP mu povedali, ze sme ho mali prihlasit ako samoplatitela...?!!??

    mne osobne sa to vidi ako blbost, ved to ci bude samoplatca sa ukaze az v rocnom zuctovani za 2006, ak jeho prijem v uhrne prekroci 1/2 minimalnych miezd... a ak do ZP posielam nejake platby + informaciu, ze to je platba v jeho mene, moze si ich v rocnom zuctovani uviest ako preddavky a odpocitat.

    co poviete, skusenejsi - kde je pravda?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ucetni_fantozzi
    obratil sa na mna dohodar, ktoremu na zaklade jeho ziadosti zrazam z prijmu 14% a posielam do ZP, ze na ZP mu povedali, ze sme ho mali prihlasit ako samoplatitela...?!!??

    mne osobne sa to vidi ako blbost, ved to ci bude samoplatca sa ukaze az v rocnom zuctovani za 2006, ak jeho prijem v uhrne prekroci 1/2 minimalnych miezd... a ak do ZP posielam nejake platby + informaciu, ze to je platba v jeho mene, moze si ich v rocnom zuctovani uviest ako preddavky a odpocitat.

    co poviete, skusenejsi - kde je pravda?
    Samoplatiteľ- sám platí. Ak si platí, tak si preddavky uplatní v RZZP. Dohodár nie je povinný sa prihlásiť ako samoplatiteľ a odvádzať mesačne z dohody.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Od augusta si povinná platiť za dohodára okrem úrazového aj garančné poistenie do SP.
    ucetni_fantozzi
    Tweety
    Samoplatiteľ- sám platí. Ak si platí, tak si preddavky uplatní v RZZP. Dohodár nie je povinný sa prihlásiť ako samoplatiteľ a odvádzať mesačne z dohody.
    tohoto nazoru som aj ja... ale ako hovorim, toto mu bolo vraj povedane na ZP - mal byt prihlaseny (a to vraj dokonca firmou)...

    je pravda, ze prijmy z dohody ma vyssie ako 3 450 Sk mesacne, ale zrejme ich nebude mat po cely rok - a prijem z dohody pre ucely RZZP sa posudzuje rocne, mam pravdu?

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Má dohodára, ktorý má dosť vysoký mesačný príjem a je dôchodca. Dohodla som sa s ním tak, aby potom pri ročnom zúčtovaní nemal naraz veľký nedoplatok (ak sa to nezruší), že mi dal žiadosť o vykonávanie zrážok zo čistej mzdy vo výške 14 % z jeho VZ, a túto čiastku mu zasielam vo zdravotnej poisťovni pod jeho rodným číslom. Overovala som si to aj na príslušnej zdravotnej poisťovni a môže to tak byť. A vôbec ho netreba prihlasovať ako dobrovoľného poistenca. On ako dôchodca je v podstate poistencom štátu.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    ucetni_fantozzi
    tohoto nazoru som aj ja... ale ako hovorim, toto mu bolo vraj povedane na ZP - mal byt prihlaseny (a to vraj dokonca firmou)...

    je pravda, ze prijmy z dohody ma vyssie ako 3 450 Sk mesacne, ale zrejme ich nebude mat po cely rok - a prijem z dohody pre ucely RZZP sa posudzuje rocne, mam pravdu?
    Ano prijem pri RZZP sa posudzuje ročne a sumárne zo všetkých príjmov, z ktorých sa má platiť zdravotné poistenie

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    nové odvody zo SP za dohodára v auguste znamená, z júlovej výplaty, alebo výplaty vyplatenej za august až v septembri?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JDM
    nové odvody zo SP za dohodára v auguste znamená, z júlovej výplaty, alebo výplaty vyplatenej za august až v septembri?
    August, teda augustová výplata.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.