Zavrieť

Porady

Účtujú sa vzniknuté kurzové rozdiely z ocenenia cudzej meny ?

Z ustanovenia §24 postupov účtovania vyplýva , že kurzové rozdiely zo stavu a pohybu " cudzej meny " sa počas účtovného obdobia neúčtujú . Ale čo s kurzovými rozdielmi , ktoré vzniknú z dôvodu zvolenej metódy oceňovania prírastku a úbytku cudzej meny / napr.: Mám pre prírastky valutovej pokladne zvolenú metódu ocenenia kurzom v deň uzatvorenia obchodu a pre úbytky z devízového účtu metódu FIFO . Pre výber hotovosti musím použiť kurz odchádzajúcej CM z DÚ , ktorý je z vysokou pravdepodobnosťou iný ako kurz v deň uzatvorenia obchodu . K zmene hodnoty majetku neprichádza , takže musím použiť rovnaký kurz a tým poruším zvolenú metódu ocenenia prírastku .

Banka účtuje obraty na DÚ vo svojom kurze . Mám zvolenú metódu ocenenia pre prírastky kurzom komerčnej banky a pre úbytky metódu FIFO . Teda určite pri účtovaní úbytkou dochádza ku kurzovým rozdielom . Mám teda o nich účtovať v rozpore s menovaným §24 ? /
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Dobrá otázka, preto používam na DÚ aj VP pre prírastok kurz, za ktorý bola nakúpená a pre úbytok metódu FIFO s prepočtom (vyčíslením rozdielov) na kurz ECB k 31.12.
    Môj názor je, že kurzový rozdiel Vám pri tomto ocenení vzniká:
    Napr 10000 CZK - kurz pri metóde FIFO na DÚ: 27,50, kurz ECB ku dňu výberu 27,00
    Výber - výpis z účtu 261/221 10000 CZK 363,64 (kurz 27,50 - FIFO)
    Príjem - pokladňa 211/261 10000 CZK 370,37 (kurz 27,00 - ECB)
    Rozdiel z metody ocenenia 261/663 6,73
    A prečo si myslím, že účtovanie rozdielu je správne ?
    Napr dajte si z firmy poslať 10000 CZK na osobný účet -zamestnanec (chybná platba), vo firme zúčtujete:
    335/221 10000 CZK 363,64 (FIFO)
    Následne vyrovnáte svoj osobný dlh v pokladni:
    211/335 10000 CZK 370,37 (ECB)
    335/663 6,73 EUR
    do firmy ste prijali úhradu pohľadávky a teda musíte zúčtovať kurzový rozdiel ? Alebo je niekto toho názoru, že je to finančné manko ?
    lacoce Ďakujem . Takže musím to brať tak , že pre mňa to z §24 postupov účtovania nevyplýva / veď nakoniec v ods. 2 nie sú uvedené medzi prípadmi kedy KR nevznikajú / .

    Účtujú sa vzniknuté kurzové rozdiely z ocenenia cudzej meny ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.