Zavrieť

Porady

Ako ovplyvní mimoriadna splátka HYPOTÉKU?

Dobrý deň,
zaujímalo by ma ako ovplyvni moju hypotéku mimoriadna splátka v prípade že chcem znížiť dobu splácania a ponechať výšku mesačnej splátky. Chcel by som zistiť kolko ušetrím uhradením mimoriadnej splátky. Existuje na to vzorec ako sa to da vypočítať?

Kratky priklad.
Vyska hypoteku: 50 000
Urokova sadza: 3%
Doba splacania: 30 rokov
Hypoteka + uroky po 30tich rokoch: cca 80 000 euro
Mesacna splatka: 300 euro

Doteraz som uhradil 12 mesacnych splatok a chcem spraviť mimoriadku splátku vo výške 1000 euro. Ako to ovplyvni mimoriadna splatka preplatenie hypoteky (tj. kolko usetrim) v pripade ze ponecham mesacnu splatku nezmenenu a znizim dobu splacania?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    MM Special, s.r.o.
    tak reálne ti to zarobí viac ako 50-60 € ako na stavebnom sporení, nakoľko ak znížiš istinu, tak na najbližších xy rokov nebudeš platiť % úroku z tejto čiastky... je na to aj šablóna v xls, ale pri príklade ako si zadal tak splatka je 210,81 € takže ak by si po 12 mesiacoch zaplatil 1000 € ako mimoriadnu splátku tak počet splátok klesne z pôvodných 360 na 349 t.j. skrátiš hypotéku o rok a na úrokoch ušetríš 1348 €...



    dávam ju do príspevku, aby pomohla aj iným...
    Naposledy upravil Ice dive : 27.05.14 at 12:19
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ado1987 Ahoj, super..vedel by si mi prosim ta poslat tu sablonu poslat na aruman@nemetschek.com?
    Ice dive je v prípevku
    ado1987 toto je presne to co som hladal. Vdaka.
    draik Obvykle mimoriadna splátka znižuje ďalšie splátky, neskracuje splatnosť úveru.
    bubkoch zalezi od toho co si vyberies ... no kazdy normalne uvazujuci clovek by si vybral nezmenenu splatku a skratenie doby splacania
    jslancik nj, zas idem hrať hlúpeho z tvojho textu mi nie je jasných pár veci. Napr. ak za "splátku" považuješ 210,81 €, a mimoriadnu splátku 1000€, tak tých 210 je presne 4,74 splátky. Ako si prišiel na to, že počet splátok klesne o 11? Alebo je to "vrátane 12 splátok", ktorých veľká časť išla na splátku úrokov?
    Ice dive de facto sú to dve spojené nádoby... buď ponechá splátku 210,81 € a tým pádom spláca úroky z nižšej istiny a skráti sa mu lehota splácania alebo ponechá lehotu splácania a klesla by mu splátka... pri tomto príklade tvorí 85,80 € splátka istiny a 125 € splátku úrokov, druhá splátka je 86,02 € a úroky 124,79 €... po 12 mesiacoch splacania splaca mesacne 88,41 € istinu a 122,39 € úroky... (na porazenie, ako pomaly a to presúva... :-( ) preto to vychadza az na 11 splatok, lebo podstatna cast splatky uveru su uroky... ktore pri predcasnom splateni ani nevzniknu.. takze tvoj prepocet 1000/210,81 = 4,74 splatky nie je spravny nakolko tych 1000 € pripadne na istinu a nie na urok...
    jslancik asi som si mal pozrieť ten xls súbor Sa to nezdá, ale taká mimoriadna splátka to dosť porieši.
    dalid Nejako tomu nerozumiem - namodeloval som si kalkulačku na môj prípad, ale pri mimoriadnom vklade 1000€ - mám v "Total interest" sumu 1455. Keď zadám napr 500 ako mimoriadny vklad dostanem 2552... či??
    Ice dive najhoršie na tom je, že v tomto ponímaní peniaze ako keby nemali hodnotu... z mesiaca na mesiac sa presúva medzi istinou a úrokom pár centov... poucky ako peniaze dnes nemaju tú hodnotu co zajtra neplatia lebo dnesnych 1000 € ma v buducnosti hodnotu 1348 € (usporena cast na urokoch...) pravdou vsak je, ze skor sa oplati v dnesnej dobe splacat úver (nie spotrebny ale hypotekarny) ako setrit peniaze do puncochy......

    "total interst" su celkove zaplatene uroky... a zalezi od toho, v ktorom mesiaci splacania sa doplni mimoriadna splatka... zalezi od toho ake hodnoty su zadane... ale ak sa da nizsia mimoriadna splatka logicky uroky budu vyssie....
    dalid ďakujem za vysvetlenie
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ak sú to skutočné čísla, resp. chceš vložiť iba 1000€, ja na tvojom by som si nechal tých 1000€ ako finančnú rezervu pre nečakané udalosti. Zvážil by som, že ako mimoriadna splátka mi to život absolútne nijako neovplyvní, kdežto ako finančná rezerva v prípade potreby dokáže spraviť priam zázrak.

    Samozrejme, možno už máš dostatočnú rezervu pre "strýčky príhodu". Ale aj tak tých 1000€ nemá zmysel vkladať Radšej za to nakúp Bitcoiny
    ado1987 Ahoj. Dik za odpoved. Nie su to realne cisla, mam nejake peniaze navyse a zvazujem kam sa mi ich oplati viac vlozit. Ci to mimoriadnej splatky hypoteky alebo do staveb. sporenia. V stavebku mi vklad 800e zarobi so statnou premiou. cca 50 - 60 euro uz zdanenych a chcel by som vediet kolko cca zarobi mimoriadna splatka.

    Ako ovplyvní mimoriadna splátka HYPOTÉKU?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.