Zavrieť

Porady

ČID a ID

Manžel má od roku 1990 čiastočný invalidný dôchodok. Nakoľko sa mu zhoršil zdravotný stav, pokles o viac ako 70 percent, posudková komisia mu navrhla, aby si podal žiadosť o invalidný dôchodok. V sociálnej poisťovni od neho pýtajú doby nezamestnanosti a evidenčné listy dôch,poistenia, ktoré tam pravdepodobne ešte nemajú zaevidované. Pracovný pomer s ním bol ukončený k 28.2.2014. Doteraz som si myslela, že sociálna poisťovňa bude pri výpočte invalidného dôchodku vychádzať z toho, čo mu vypočítali v roku 1990, nakoľko mal zo začiatku aj obmedzený zárobok a potom bol 9 rokov nezamestnaný. Teraz sa obávam, z čoho mu vlastne Sociálna poisťovňa bude prepočítavať invalidný dôchodok, keď žiadajú doklady, ktoré som spomínala vyššie. Vie sa mi, prosím, niekto k tomuto vyjadriť?
Naposledy upravil Hepi : 05.06.14 at 12:42 Dôvod: Položila som zle otázku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Pozri si najprv § 263 a § 263a zákona o sociálnom poistení tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461.
    Je tam uvedené, že pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť poberateľa čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je 50 %. Ak požadujú tie doklady, čo si napísala, je možné, že tvojmu manželovi vznikol nárok aj na invalidný dôchodok podľa zákona č. 461/2003. Neviem, či invalidný dôchodok, o ktorý si má podľa posudkovej komisie požiadať, je s inou diagnózou, ako mal priznaný pôvodný ČID. Viac si prečítaj z rozhodnutia Najvyššieho súdu, kde je to pekne vysvetlené. http://www.supcourt.gov.sk/data/att/3244_subor.pdf, možno ti to pomôže.
    Kvaka 05.06.14 13:23 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.