Zavrieť

Porady

Predaj darovaného bytu.

Dobry den,čítam diskusie je tu toho vela popísané,ale radšej ak to nevadí položím aj ja otázku.
Takže matka mi darovacou zmluvou darovala byt,ktorý vlastnila viac ako 5rokov a ja som tam mal trvalý pobyt viac ako 2roky( dlhodobo pobývam v zahraničí,ale neviem o tom že by ho rušila,čo viem tak mesto rok čo rok pošle fakturu za odpad aj na mna,tak asi trvalý pobyt zrušený nebol,jedine čo viem tak si nechala u správcu bytov upravit počet osob a znížit zálohy,ale to predpokladam nehrá rolu).
Otázka je teda,kedže byt chcem ponúknut na predaj,aké su moje povinnosti voci buducemu majitelovi a štátu( dane,odvody,kto platí prepis atd.)
Dakujem.

P.S: ....jedna vec by ma ešte zaujímala,6.6 bol na katastri urobený prepis alebo nahlasený zápis do katastra neviem ako to presne pomenovat,ale teraz ked ešte dnes požiadam o online vyhotovenie čiastočného výpisu tak tam moje meno uvedené nie je,je to normálne ,jediné čo sa na liste vlastníctva zmenilo je zvýraznéná veta ,,PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V - 798/2014
,,.....čo to znamená a prečo to tak trvá?Dakujem
Naposledy upravil Jimmyx : 30.06.14 at 10:47
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by si mal mať príjem oslobodený od dani z príjmu, musel by si byt vlastniť aspoň 5 rokov. Trvalý pobyt na to už nemá vplyv. Daň budeš platiť z rozdielu predajnej ceny a hodnoty bytu pri nadobudnutí.
    Jimmyx ...no byt bol darovaný,takže 0€,to znamená že ho musím nechat ohodnotit?A potom ked predám získam rozdiel a z toho zaplatím neviem cca 20% alebo kolko je dan?Kto robí a kolko stojí taký posudok,dakujem.
    draik Pri predaji darovaného bytu sa ako nadobúdacia cena pre účely dane a zdravotných odvodov berie trhová ceny v čase nadobudnutia. Daň a zdravotný odvod sa platí len z rozdielu medzi predajnou cenou a touto hodnotou.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    http://www.porada.sk/245134-dane-z-p...ml#post2559487
    http://www.porada.sk/t244663-dan-z-predaja-domu.html
    doplnenie:
    kataster si zaplatíte podľa dohody, zmenu dodávateľov plynu a el. si spravte spolu (aj telef sa dá). v januári 2015 podáš na obci DP -daň z nehnuteľnosti (zánik platenia). ak ti matka darovala vlani - tak ste obidvaja mali do 31.1. podať DP - ty vznik a ona zánik daňovej povinnosti...
    DP - daň z príjmu - do konca marca 2015
    Naposledy upravil Katy a R : 10.06.14 at 11:04
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jimmyx Dakujem za odkaz,podla tejto diskusie mi vyšlo,že mi stačí predat byt,nechat si v realitke vystavit nejaké potvrdenie,prípadne odložit pár kopii ponuk bytov v podobnej lokalite a stave a získam možno aj mínusovu hodnohu,takže rozdiel pre učel zdanenia bude 0€,je to tak?A to sa bavíme o dani z príjmu,čo ostatné dane a poplatky,ako som písal voči štátu alebo novému majitelovi,kto platí prepis (kataster,dodavatelia služieb atd.).Dakujem
    Katy a R doplnené
    Jimmyx super,dakujem.Ešte by ma zaujímalo,či je možné požiadat spoločnost ktorá byty spravuje o ,,stopku,, t.j získat presné čísla z vodomerov,meračov tepla a vyrovnat zavazkov a pohladavok voči sebe k určitemu dátumu,alebo ako sa to rieši.Dakujem
    Katy a R preberací protokol ... a samozrejme vieš - že prílohou návrhu na vklad je potvrdenie správcu - že nie sú podlžnosti
    Jimmyx no tak to neviem,ale správce je sused(sme spoločenstvo vlastníkov) tak hádam nebude problém.thx
    Jimmyx otázka doplnená,prosím o odpoved........dakujem
      zbaliť

    Predaj darovaného bytu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.