Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta

Dobrý deň, majiteľ spoločnosti bol na 8 dňovej pracovnej ceste, na ktorej použil spolu tri vozidlá - prvé vozidlo zaradené do majetku spoločnosti, druhé vypožičané v Nemecku a tretie súkromné využívané v podnikaní. PHM platil svojou kartou. Chcem sa opýtať ako to všetko zaúčtovať. Pri náhrade za použitie súkromného vozidla som účtovala takto: celková cena za PHM z bločekov ID 513 /335 BV 335/221 a ostatné bločeky za nákup PHM do firemného auta a vypožičaného: každý bloček zvlášť čiže ID 501../335 BV 335/221. Náhrady ako stravné a ubytovanie som som zaúčtovala nasledovne: ID 513/335 Pokladňa 335/211. Prosím naozaj o radu, možno je to blud ako som to spravila, ale naozaj to robím prvýkrát takúto zahraničnú cestu. Prosím poraďte mi, alebo v akom programe sa dá celá cesta vypracovať tak, aby to bolo správne. Ďakujem krásne za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kajkape je offline (nepripojený) kajkape

    kajkape
    Zaradené v majetku - 512/335 podľa PHM; pri súkromnom mu vzniká nárok na náhradu za 1 km (0,183 E/KM)...budeš musieť zistiť, koľko jazdil súkromným a podľa spotreby urobiť prepočet - nemôžeš do UCT hodiť všetky blokz PHM, ktoré prejazdil na súkromnom plus urob si evidenciu, tam sa bude musieť platiť Daň z MV a účtovanie 512/335; požičané-ak je zmluva, resp. doklad by som účtovala 512/335

    Čo sa týka stravy, ubytovania - treba použiť správne kurzy, resp. zohľadniť, či mal aj preddavok... a účtovanie 512/335 a zúčtovanie 335/211.
    Resp. by malo platiť, ak nebol poskytnutý predom preddavok, účtuje sa 512/333 a ak bol poskytnutý preddavok, tak 512/335
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Prečo nákup PHM pri aute zaradenom do obch.majetku na účet 512 ?
    kajkape lebo je to celé služobná cesta a celé to ako služobku zúčtovávaš. Na to slúži účet 512. Alebo treba tankovanie "prehnať" cez pokladňu ako nákup PHM a uplatniť aj DPH a účtovať 501 ako spotreba PHM, ale keď to ide do cestovného príkazu, vždy 512
    veronikasad Nevidím dôvod, prečo by sa nákup PHM pri služobnom aute mal zúčtovávať cez cestovný príkaz na účet 512.
    kajkape pri sluzobnom ano, sukromnom nie
    Masimo ďakujem
    Masimo ďakujem krásne, ale predsa sa ešte opýtam, to tankovanie bolo vacsinou v Nemeck, čiže účtujem pokladničné bloky zo služobného auta osobitne alebo tieto môžem spolu spočítať sumu? a potom zaúčtujem ID 512 (ETT- tovar nadobudnutý v EÚ), /335
    Masimo Nákup PHM pri každom aute platil kredit, kartou
    kajkape zo služobného by som zrátala bloky spolu a cez 501 - AE pre tankovanie, za súkromné zvlášť-len kvôli preukázateľnosti ceny PHM a na 512
    Masimo Bloček zo zahraničia, úhrada platobnou kartou ID 501, 548/231 BV 231/221? Ďakujem za rady :*
    kajkape ja by som dala 501/ 335 a 335/221 a zbytocne nekomplikovala...resp. takto to mame u nas zakotvene v smernici... resp. ZCN hovori, ze preddavok sa moze poskytovat aj poskytnutim platobnej karty zamestnavatela....a ked nou platil, v podstate cerpal preddavok ale moze sa stat, ze zle chapem vyklad a dostanes lepsiu radu
    Masimo a ak to je auto zaradené do majetku použité na služobnej ceste tak ako ste mi písali 512/ 335 ID a 335/221 BV
    kajkape zaradené-prepísané na firmu?=služobné=501/335 @veronikasad o tom písala už vyššie
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    blocek za tankovanie do sukromneho auta ti sluzi len ako doklad k cene PHM (§7) pri vypocte nahrady za odjazdene kilometre - neuctujes ho cely - len prilozis k cestaku (ak by nebol blocek pouzila by si cenu danu Statistickym uradom) - a zauctujes cestak - spolu so stravnym, ubytovanim a vedlajsimi vydavkami

    ak platil svojou kartou a na blocku je uvedene, ze je platba kartou, mal by ti k blockom predlozit kopiu svojho bankoveho vypisu

    podla zakona je povinnost poskytnut preddavok na ZPC (§ 36)
    Masimo ďakujem vám
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Masimo Ďakujem za odpoveď, ale ja som uviedla, že to neviem zaúčtovať preto som sa pýtala, či je to správne. Na 513 je cestovné a potom kam to mám dať na aký účet. Ďakujem
    Tweety 513 nie je účet na cestovné, je to repre, zaúčtuj tak, ako som napísala na 512- cestovné.
    Masimo Áno ďakujem zistila som to, pomýlila som sa. Aj tak neviem, čo s náhradou za PHM, či je to dobre ako som to zaúčtovala. Ďakujem za radu.
      zbaliť

    Zahraničná pracovná cesta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.