Zavrieť

Porady

Vyčlenenie a pripojenie časti pozemku

Dobrý deň, potreboval by som poradiť.
Vedľa seba sú tri pozemky – vedené ako orné pôdy, označme ich A, B, C. Ja som vlastníkom toho v strede, čiže B. Na obidvoch susedných parcelách A a C som spoluvlastníkom s asi druhým najvyšším podielom o veľkosti 2959/13440. Ďalšími spoluvlastníkmi sú: osem mŕtvych, ktorých podiely sú v správe Slov. pozemkového fondu a ešte deväť ľudí, ktorých väčšiny podiely sú skoro zanedbateľné (cca 1/1792, 3/224 a pod.). Akurát jedna slečna z týchto spoluvlastníkov vlastní podiel o veľkosti 1/3. Tú som oslovil ako prvú, ale nemá záujem predať svoj podiel, skôr sa nahnevala a povedala, že ona si svoj podiel dá vyčleniť, že ho dostala od príbuzných (neviem presne koho) a je to jej. Preto sa chcem spýtať, je možné požiadať o vyčlenenie môjho podielu s tým, že by som ho pričlenil k pozemku B, kt. vlastním? Ak áno, viete mi poradiť kde a akým spôsobom? Veľmi by mi to pomohlo, môj pozemok by sa rozšíril o cca 4 metre dokopy a v budúcnosti by sa mi ľahšie riešila aj prípadná stavba na pozemku (môj súčasný je síce dlhý, ale široký cca 13,5 m).
Ešte chcem upresniť, nejedná sa o žiadne lukratívne miesto, vedie síce k nemu obecná cesta, ale tá by sa najprv musela vybudovať, teraz je to skôr taký burinou zarastený jarok, ide prudko do kopca, nie sú tam žiadne iné inžinierske siete a prípojky, obec nemá kanalizáciu, vodovod a pod. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    command je offline (nepripojený) command

    command
    V prvom rade potrebujes vediet ci budu s vycleneným tvojho podielu suhlasit ostatný a hlavne v ktorom mieste bude, ak niekto nebude suhlasit ze tvoja cast je práve na tom mieste kde chces ty tak potom asi len sudom a zamozrejme treba si dat spravit geometrické plány a pod. Ale není som si 100%istý podla mna by ti malo stacit si dat len vyclenit pozemok na tom mieste kde chces ty a nemusis ho pridruzovat k povodnemu Stavba moze byt aj na dvoch pozemkoch pokial budes vlastnikom.

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Dobrý deň, vaša vec ohľadne vysporiadania pozemku zahŕňa niekoľko možných postupov, ktoré závisia od informácií uvedených na LV o majetkovej podstate a o ostatných vlastníkoch.

    Len tak na úvod: neznámi vlastníci nemôžu dať súhlas, pokiaľ sú neznámi. Práve preto, akákoľvek dispozícia s vašimi spoluvlastníckymi právami je obmedzená. Je potrebné riešiť vec od začiatku a nezabudnúť na dodržanie aj všetkých ostatných zákonných povinností, ktoré z inštitútu spoluvlasntíckych práv vyplývajú (predkupné právo a pod.), aby ste nakoniec o svoje nadobudnuté podiely neprišli.

    jorry je offline (nepripojený) jorry

    jorry
    pokiaľ chcete pripojiť svoj podiel z parcely A a C k Vaše parcele B, tak budete potrebovať nový geometrický plán, no a na to, aby to prešlo na správe katastra, tak budete potrebovať k tomu geometráku súhlas všetkých spoluvlastníkov z pozemkov A,C prípadne len z toho, z ktorého sa bude robiť prevod na nový pozemok... ak s tým nesúhlasí čo i len jeden vlastník, tak to neprejde. zároveň sa musí k tomu vyjadriť aj SPF za tých mŕtvych vlastníkov, ale tam by problém nemal byť.
    iglomiš Ďakujem za rady...uvidím čo sa s tým bude dať robiť.

    Vyčlenenie a pripojenie časti pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.