Zavrieť

Porady

vratenie kaucie za byt pri prenajme

Dobry den, byvali sme v podnajme, ktory sme mali uzatvoreny s prenajimatelom na dobu neurcitu, s 3-mesacnou vypovednou lehotou. Po dvoch rokoch nam koncom aprila tohto roka zacalo do jednej z izieb po dazdi zatekat, zrejme z terasy na vrchnom poschodi. Aspon tak to po obhliadke vyhodnotil spravca domu. Stena izby je z jednej patiny od stropu dole vlhka, plesniva s opadajucou umietkou, vzduch je tam tazky, neda sa tam nielen spat, ale ani vyklonavat denne cinnosti. Vsetko som po dvoch dnoch (co som intenzivne vetrala a cakala, ze to vyschne) nahlasila majitelovi bytu. Ten to nijak neriesil, mala som sa obratit na spravcu. Izbu som vypratala, odniesla z nej vsetky veci lebo boli navlhnute a smrdeli a izbu prestala pouzivat. Ani po tyzdni sa to nezlepsilo, skor naopak. Vsetko som mala zdokumentovane fotografiami a tie som poslala e-mailom majitelovi bytu. Kedze sa problem zhorsoval a my sme mali o jednu izbu menej (ja som s manzelom spala namiesto v spalni v obyvacke, kde nas budili ostatni clenovia rodiny navstevou kuchyne, ktora je s obyvackou spojena), o chybajucom sukromi ani nehovorim, sme sa s rodinou dohodli, ze si musime najst ine byvanie lebo uz to zacalo byt neunosne. Vsetko som oznamila majitelovi a neskor som mu napisala Dohodu o ukonceni podnajomnej zmluvy k 31. 5. 2014 (pretoze som uz mala zaplateny podnajom na cely maj dopredu) s odvolanim sa na čl. VII, bod 3 Podnájomnej zmluvy, v ktorom sa pise o tom, ze podnajom zanika okamzite pisomnou vypovedou zo strany Podnajomcu, ak sa predmet podnajmu stane nesposobilym na dohodnute uzivanie, a to aj v pripade posobenia vyssej moci, zivelnej pohromy a podobne. Majitel mi na dohodu zaslanu doporucene i e-mailom neodpovedal. Neskor sme sa dohodli na odovzdani bytu k 2. 6. 2014. Aj po vyse mesiaci a pol bola stena v izbe stale vlhka, s plesnami a bol tam tazky vzduch. Vtedy mi oznamil, ze ziada kompenzaciu jedno mesacne najomne navyse, pretoze sme odisli skor nez po troch mesiacoch, a ze je este zhovievavy. Ked som mu pripomenula bod zmluvy o ukonceni podnajmu z dovodu nesposobilosti na byvanie tvrdil, ze islo iba o jednu izbu a mala som si na ten cas, kym sa problem vyriesi, najst nahradne ubytovanie. S tym som nesuhlasila. Ani s dalsim najmom ako pokutou a trvala som na svojej, jemu zaslanej dohode o ukonceni najmu. Dohodou som to nazvala preto, ze pri vypovedi je 3-mesacna vypovedna lehota a pri dohode ide o konkretny urceny datum. Alebo sa mylim? Naozaj som z toho zufala, vyhrazal sa mi sudom, kde si bude vymahat usly zisk! No s rodinou (5-clennou) som nemohla v byte zo zdravotnych dovodov ostat. Odstahovali sme sa v polovici maja. Ked som mu pisala Dohodu o ukonceni, ani sme nevedeli, kam pojdeme. Inak sme tam boli spokojni. Teraz byvame v drahsom a v horsej lokalite, ale tam sme naozaj nemohli ostat. Navyse nereaguje na moju ziadost o vratenie kaucie, ktoru sme vyplatili pri zaciatku najmu. (690 eur). Uz som mu posielala dva e-maily. Potrebujem radu, ako sa mam zachovat, ved mi zadrziava moje peniaze. Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dohoda je dohoda, lebo sa musia 2 strany dohodnut.
    Ty si mala okamzite skoncit najom podla zmluvy a toho bodu, lebo sa predmet najmu stal nesposobilym na byvanie.
    Obavam sa, ze v tomto stave sa budes musiet obratit na pravnika so spisanim predzalobnej vyzvy a pripadne si tu kauciu vysudit.
    Pravnik ti dokaze posudit, ci vsetky kroky, ktore si podnikla, su v sulade so zmluvou, ktoru ste mali podpisanu.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lenka Ivančíková Dakujem za odpoved. Tym, ze majitel prevzal kluce a podposal mi stav energii k 2.6. vlastne suhlasil s odovzdanim bytu, nie? Keby trval na trojmesacnej vypovednej lehote, co je v tomto pripade vzhladom na stav bytu neodovodnitelne, mala som tam de facto este ostat tri mesiace byvat a nemal byt preberat. Ked treba napisat okamzitu vypoved, tak to mozem este aj teraz?
    jslancik tvoje dedukcie sú prinajmenšom divné... Že od teba prevzal byt, neznamená, že s tým súhlasil... Čo mal nechať, aby si kľúče hodila do schránky alebo niečo podobné? Potom by si z kaucie možno musela riešiť vykradnutý byt.
    Lenka Ivančíková nie som pravnik a preto som mu pisala list o dohode, lebo som predpokladala, ze je slusny clovek a chape situaciu. Kto normalny by trval na najme v plesnivej, mokrej a zatuchnutej izbe? Vzdy sa k ludom spravam korektne a to iste ocakavam od rduhych. Asi som naivna. Nikdy som s najmom nemeskala, pokazene veci v byte opravovala...Do schranky by som kluce nehodila, ved som musela odpisat stav energii s majitelom. A doteraz mi ani neposlal vyuctovanie, aj ked slubil do tyzdna, lebo ho vraj uz mal.
    jslancik vyúčtovanie? za ktorý rok chceš vyúčtovanie? Snáď nie 2014?
    Lenka Ivančíková nie, za 2013. vravel, ze ho chodi v maji a ze ho ma, ale nie so sebou. a ze vraj je tam nedoplatok 650 eur, co je blbost. Platili sme zalohy 200 eur mesacne a nijak neplytvali. Skor naopak. Priznal, ze tam mal asi nastavene mensie zalohy, nez od nas bral, takze je dost mozne, ze po vyuctovani toho, co sme spotrebovali a zaplatili budeme mat nakoniec preplatok. A to by nam samozrejme tiez nerad vratil. Mozno preto sa doteraz s tym vyuctovanim neozval.
      zbaliť

    vratenie kaucie za byt pri prenajme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.