Zavrieť

Porady

Dohoda o BPŠ

Ahojte, prosím Vás, ak príjmeme na DoBPŠ študenta do 18 rokov, tak ak si uplatní výnimku, jeho príjem nemôže presiahnuť 68 eur. To mi je jasné. Ale ak ho potrebujem v práci aj cez víkend (pohostinstvo), nepatria mu žiadne príplatky za sviatok, alebo niečo podobné, však? Len jednoducho môže odrobiť 20 hod. týždenne a to je všetko. Áno? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Dohodnite s ním pracovný čas tak ako ho reálne bude mať, t.j. aj cez víkend priamo v dohode. Príplatky za prácu cez víkend mu nepatria.
    Viď § 174 by mladistvý nemal pracovať v noci.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes No kedže sa jedná o DoBPŠ, tak môže max. týždenne odpracovať v priemere 20 hod. Tak mu dám asi prac. čas 5 dní v týždni po 4 hodiny denne. A tu je jedno, či tie 4 hodiny odpracuje v piatok, alebo v sobotu, nie? Ďakujem pekne.
    veronikasad Na aké obdobie máš uzatvorenú DoBPŠ ?
    mondes Tak to ešte neviem, asi to bude do konca roka.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 227 odst. 2 (poslednú vetu) ZP


    (2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

    Treba ale prihliadať na § 85 odst. 7 ZP

    § 85
    Pracovný čas

    (7) Mladistvý zamestnanec mladší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Mladistvý zamestnanec starší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Pracovný čas mladistvého zamestnanca nesmie v priebehu 24 hodín presiahnuť osem hodín.
    Naposledy upravil veronikasad : 01.07.14 at 21:05
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Áno, čítala som a chápem to tak, že max. môže odrobiť 20 hod.. týždenne, najdlhšie však po dobu 12 mesiacov.
    veronikasad Nečítaš správne. Ak bude mať napr. dohodu na 3 mesiace a robiť bude dva - priemer 20 hod.týždenne bude na celé obdobie uzatvorenej zmluvy. To by mohol byť prípad "nadčasov" za víkend. Nie je to striktne 20 hod. týždenne - ako platí 10 hod. pri DoPČ.
    mondes Uff, a ako by som mala podľa teba nastaviť pracovný kalendár, aby to bolo ok a aby mohol vypomáhať aj cez víkendy? Ešte presne neviem, dokedy bude dohoda, no vyzerá, že do konca roka. Vďaka.
    veronikasad Doplnila som predch.odpoveď, ak ide o mladistvého študenta ... (§ 85 odst.7 ZP)
    mondes Ďakujem Veronika, už som pochopila. Je výhodnejšie tú dohodu uzatvoriť na dlhšie obdobie (max. 12 mesiacov) a tam sa bude dať odrobiť viac hodín, no musím prihliadať aj na § 85 odst. 7 ZP (má 17 rokov). Správne chápem? A ešte to, čo som sa pýtala na začiatku. Je jedno, či pracuje v piatok, alebo v sobotu, však?
    veronikasad Presne tak, len mladistvý nesmie robiť viac ako 8 hod. denne a 37,5 hod. týždenne (v počte mesiacov máš preklep)
    veronikasad Na ten prepočet hodín nezabudni keď sa budeš rozhodovať či študenta z DoBPŠ odhlásiť ...
    mondes Veľmi pekne Ti ďakujem.
    veronikasad Pokial nám páni poslanci neschvália neovelu ZP, ktorá výkon práce v nedelu zakáže, je jedno ktorý deň bude prácu vykonávať - cez víkend bez nároku na akýkolvek príplatok.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.