Zavrieť

Porady

Na čo si dávať pozor pri kúpe pozemku na ktorom je kopaná studňa, ak má v nej sused rúru a čerpá z nej vodu?

Kupujem rodinný dom s pozemkom na ktorom je kopaná studňa. Teraz som sa dozvedela od realitného makléra, že sused (a zároveň aj brat predávajúceho) má v nej rúru s elektrickým čerpadlom. Vody v nej bolo toľko že žlté čerpadlo presvitalo, teda cca 1 meter. Chcela by som mať vlastnú studňu, len sama pre seba, bojím sa že nebude v nej dosť vody pre dve domácnosti. I keď nerada, uvažujem z tohto titulu o odstúpení od zmluvy s RK a žiadať vrátenie zálohy 2000 €.
Realitka chce spísať dohodu o užívaní studne a stanoviť podmienky, lebo okrem studne je v dome zavedený aj vodovod a tvrdí že ako "úžitková voda" bude studňa dostatočná pre dve rodiny. Môžem žiadať o tom predložiť vyjadrenie firmy ktorá sa zaoberá kopanými studňami?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Napíšem ti môj pohľad na vec;predpokladám,že brat nemá zriadené vecné bremeno na využívanie studne na tomto pozemku (len aby to predávajúci nestihol urobiť,kým to kúpiš).Ja som dobrá susedka,ale aby sa mi sused korzoval po pozemku,tak to teda nie.Ak si chce môj sused natiahnuť hadicu,aby si načerpal do zásobníka vodu z potoka za mojim pozemkom,nemám problém,ale aby si tu chodil,kedy sa mu zachce,tak to nie...A v podstate nieje dôvod,keď vodovod je.Nech si zriadi studňu na svojom pozemku.Kašli na vyjadrenia a odb. posudky.A zriadením vecného bremena budeš obmedzovaná a keby si to chcela niekedy predať-nepredáš.Takže čistý stôl-môj názor.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    command Zdielam podobny nazor ako peggynka ked uz kupujes pozemok tak nech je cisty teda bez akehokolvek bremena. Brat moze byt vselijaky ked sa predava vsetci su tutu mutu a potom zacne robit problemy a bude zle. Osobne mam taky nazor ze pokial sa do mna nestara sused co si robim na svojom pozemku nestaram sa ani ja nech si robi kto chce co chce pokial to mna neobmedzuje.
    Peggynka A že to teraz realitka potrebuje narýchlo riešiť a zabezpečiť
    command Fuuu to by som ich poslal do p.. kade lahsie. a nie ze este zalohu 2000€ ze by mi nechceli vratit ved tým že zatajili že v mojej buducej studni ma niekto mat strcenu hadicu ajajaj ved susedko brat nech zobere lopatu a ide kopat svoju studnu.
      zbaliť

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Daj si podmienku, že studňa bude len tvoja a daj si to aj do kúpnopredajnej zmluvy. Bratia nech sa dohodnú ako chcú. Inak nekupuj.
    Peggynka A o čom sa bratia budú dohadovať? O jej studni (keď to kúpi)?Pred kúpou sa môžu dohodnúť o zrušení vecného bremena (ak tam je,resp. nejaká dohoda)
    lubko6394 Bratia sa dohodnú, že vlastníctvo studne bude na bratovi ktorý predáva pozemok a bratsky sa vyrovnajú. Bremeno na LV nepredpokladám, to by si bratia nezapisovali. Takže ak bude na KPZ uvedená aj studňa na parcele XXX tak by žiadne riziko nemalo hroziť.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ziadnu dohodu nepodpisuj.Ak nie je nejaka tarcha na LV v prospech suseda,daj pozor,aby ju tam nedopisali. Daj si to do podmienky, ze dom kupis az vtedy,ked si predavajuci doriesi s bratom pouzivanie studne. Tebe je to cudzi clovek,nemozu od teba ziadat,aby si suhlasila,nech ti v buducnosti beha po dvore a uziva tvoj majetok.




    A

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Ak chceš z toho vycúvať, tak práve z tohoto dôvodu zatajenia podstatnej veci.
    Ak chceš kúpiť, tak len s podmienkou, že pozemok (nehnuteľnoť) bude od takýchto tiarch vyčistený.
    Kvaka 16.10.14 15:17 odstránil(a) z Porady

    Na čo si dávať pozor pri kúpe pozemku na ktorom je kopaná studňa, ak má v nej sused rúru a čerpá z nej vodu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.