Zavrieť

Porady

Platba príde skôr ako vydám tovar

Ahojte,

príklad:
16. 7. prišla platba (VBÚ) (platené pošt. poukážkou)
20. 7. prišiel z pošty zoznam platieb, na zozname platby prijaté 15. 7.
19. 7. vydaný tovar.

Ako fakturovať? O tom, že príde platba, sa nedozviem. O tom, že bol tovar vydaný, sa dozviem, ale najskôr deň, dva, tri po jeho vydaní.

Rozumiem §71 odst.1 správne, že ak v tom istom mesiaci bola prijatá záloha a vydaný tovar, stačí urobiť jednu faktúru do 15 dní od posledného zdaniteľného plnenia? V mojom prípade by to bola faktúra s dňom dodania 19. 7. Nie je potom problém pri párovaní platby - bankový výpis s faktúrou?

Alebo si stále musím nechať voľné miesto na niekoľko dní dozadu pri zálohových faktúrach, aby som mohol doplniť zálohovú platbu, po vydaní tovaru vystaviť riadnu faktúru a potom ich spárovať?

Som z toho jeleň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    máš nejaké staršie znenie zákona


    § 72
    Osoby povinné vyhotoviť faktúru

    (1) Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri
    f) prijatí platby pred dodaním tovaru podľa písmen a) až d),

    § 73
    Lehota na vyhotovenie faktúry

    Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní
    a) odo dňa dodania tovaru alebo služby,
    b) odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby,

    § 19
    Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
    (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.



    19.7. vystavíš FA (pri odoslaní tovaru), dátum dodania uvedieš ten kedy si prijal platbu - či už na účet alebo v hotovosti na pošte
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Letko Takže môžem vystaviť len jednu faktúru, nemusím zálohovú a ostrú faktúru? Čo sa týka dátumu prijatia platby - platí dátum na výpise z účtu, však?

    ešte jedna vec, toto ešte plati?
    Vyhotovenie faktúry pred dňom zdaniteľného plnenia
    Otázka:

    Môže byť na vyšlej faktúre dátum vystavenia skorší, ako je dátum zdaniteľného plnenia a dátum dodania služby?
    Odpoveď:

    Áno, na vyšlej faktúre môže byť dátum vystavenia skorší, ako je dátum zdaniteľného plnenia a dátum dodania služby. Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, účinný od 1. 5. 2004, upravuje vyhotovovanie faktúr v § 71 až § 75.

    Podľa § 71 ods. 1, § 72 ods. 1 a § 73 ods. 1 zákona o DPH je povinný platiteľ vyhotoviť faktúru pri dodaní tovaru alebo dodaní služby a pri prijatí preddavku najneskôr do 15 dní od dodania tovaru, poskytnutia služby (vzniku daňovej povinnosti) alebo prijatia preddavku. To znamená, že zákon o DPH stanovuje najneskorší deň na vyhotovenie faktúry, pričom ale nezakazuje vyhotoviť faktúru i skôr.
    avalik Ja vystavujem zalohovu FA - na zaklade nej mi uhradia tovar (ty ale nemusis, ak ma zakaznik udaje k platbe), po prijati platby vystavim ostru FA - odosielam tovar hned ako zbadam platbu na ucte ... takze napr. vcera mi nabehla platba na ucet, dnes vystavim FA s dnesnym datumom vystavenia, datum dodania dam vcera, dnes alebo zajtra podam tovar na poste/kurierovi

    zakon nezakazuje vyhotovit FA aj obcanovi - vzdy ale musis zakaznikovi vydat doklad o kupe - a FA mi pride ako najjednoduchsi

    ... aktualne znenie zakona o DPH najdes tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222
    Letko Presne tento zákon teraz čítam a zisťujem, že na internete je veľa starých vecí.
    avalik treba citat aj datum zverejnenia clanku a overovat s aktualnym znenim zakona
      zbaliť

    Platba príde skôr ako vydám tovar

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.