Zavrieť

Porady

leasing u prenajímateľa

Moze mi niekto z Vas vysvetlit na konkretnom pripade uctovanie financneho prenajmu u prenajimatela - novy sposob.
Priklad:
obstaravacia cena auta bez DPH: 200 tis.
DPH : 38 tis.
doba prenajmu:36 mesiacov
na konci sa auto este preda za 10 tis. bez DPH
mesacny financny vynos: 2000 bez DPH
DPH z mesacneho financneho vynosu: 380 SKK

Viem, ze na zaciatku mam dat obstaravciu cenu bez DPH na 374 - oproti vynosom a zaroven vyradit z majetku oproti nakladom. Ale tu koncim - neviem sa z postupov uctovania v PU vysomarit. Napr. - kedy mam uctovat a odvadzat DPH z istiny, kedy financny vynos a z neho DPH - atd.
Pozerala som si postupy od Cenigovej, ale nejako sa mi nezda. Ona uctuje DPH na vystupe oproti banke: 221/374, 343 - a vobec, cele mi to tam nejako nesedi a nepaci sa mi to.
A pre jednoduchost pripadu - ako sa zauctuje predcasne ukoncenie leasingovej zmluvy?

Prosim, pomozte, vdaka
Naposledy upravil zakovicova : 19.04.06 at 11:00
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž, ak sa ti nepáči postup od Ing. Cenigovej, môžeš si mesačne účtovať predpis, napr. 315/374,343 a potom vyrovnať s úhradou 221/315. To je detail.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    doplním, majetok vyradením sa dostane na dlhodobú pohľadávku, a tá sa znižuje podľa splátkového kalendára
    použijem účet pre mesačný predpis (aj mne sa to viac páči ako účtovať rovno z banky)
    315/374, 343, 662, 668
    vlastne je to zrkadlový obraz účtovania u nájomcu.
    Teraz tu nemám Cenigovú, ale určite to má dobre.
    Fajn - to je naozaj detail, aj ked v postupoch je nieco ine. Ale ako si mam vysvetlit §30a/4 postupov uctovania:
    Ku dnu, ku ktoremu sa zostavuje uctovna zavierka sa v uctovnictve prenajimatela uctuje na tarchu uctu 374 - pohladavky z najmu - financny vynos pripadajuci na obdobie od posledneho dna splatnosti dohodnutych platieb do dna, ku ktoremu sa zostavuje uctona zavierka so suvztaznym zapisom v prospech uctu 662. Mozno som blba, ale fakt tomu nerozumiem.

    a este - co je na tej 668?

    leasing u prenajímateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.