Zavrieť

Porady

SZČO - platba soc. poistenia pri kombinacii prijmov z podnikania a zavislej cinnosti

Od 1.7. 2014 si mam ako zivnostnik platit socialne poistenie vo vyske x eur. Pocas roka mavam okrem prijmov z podnikania aj prijmy zo zavislej cinnosti ( napr. z dohod), z ktorych odvody strhava uz zamestnavatel. Aky to ma vplyv na vysku poistnej sumy x eur, ktoru si platim mesacne? Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    žiadny, do sociálky sa platí podľa výšky údajov z DPFO za rok 2013. Ak bol dosiahnutý minimálny príjem, potom vzniká povinnosť platiť minimálne poistné.
    Ak neuvažujem, že spoločne (zamestnávateľom + SZČO) poistné nepresiahlo strop (maximum), potom živnostník platí duplicitne s dopadom na výšku vyplácaných dávok (dôchodok, nemoc...)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hebrer Dakujem za rychlu odpoved. Pre mna velmi zla sprava
    hebrer ak moja povinnost je zaplatit x eur v danom mesiaci a zamestnavatel posle za mna y eur a ja poslem x-y, spolu dostane soc. poistovna predpisanu sumu - ako to moze byt nesplnena povinnost?
    KloferHladny dobrá otázka na nesprávnom mieste. Je to skrátka tak.
    Katy a R ja by som to nenazvala duplicitou - jednoducho platí podľa toho - koľko zarobí (VZ) samozrejme existuje strop.
    A aj nárok na dávky je potom podľa toho - z akého VZ platí
    Ak napr je VZ v PP 600 eur a VZ szčo je 400 eur - tak zaplatí (v súčte) z VZ 1000 eur.
    Ak je VZ v PP 1000 eur a nie je szčo - tiež zaplatí z VZ 1000 eur
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Budeš mať dve poistenia - tak vlastne sa ti poistná suma zvýši . Aby sme boli presní - tu sa to nazýva VZ (nie PS) . Samozrejme - poistné platíš vždy z VZ (platí ale max VZ). A nárok na prípadné dávky budeš mať z dvoch poistení.

    ešte doplním (aj keď nie je v otázke) - že pri nižších príjmoch by si mohol ušetriť niečo na zdravotnom poistení
    Naposledy upravil Katy a R : 14.08.14 at 10:16
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hebrer Trochu sa to komplikuje, ale skúsim overiť, či tomu dobre rozumiem: Ak napríklad v auguste 2014 za mňa zamestnávateľ uhradí odvody do sociálnej poisťovne z dohody, tak príjem z tejto dohody sa už nebude započítavať do môjho VZ z podnikania pri novom výpočte k 1.7.2015. Je to tak?

    Alebo ešte z inej strany:
    Keď som si vyrátal VZ z príjmov v roku 2013 tu: http://www.socpoist.sk/kalkulacky-na...re-szco/55442s
    tak do tohto VZ neboli zarátané príjmy zo závislej činnosti v roku 2013, len príjmy z podnikania? To by mi dávalo zmysel...
    Mila123 podnikanie a zamestnanie sú dve poistenia, delia sa príjmy a výdavky na DP, a príjem zo zamestnania sa nenapočítava do výpočtu povinnosti platiť poistné do SP
    Katy a R - sú to dve samostatné poistenia! - a každé má svoj VZ .
      zbaliť

    SZČO - platba soc. poistenia pri kombinacii prijmov z podnikania a zavislej cinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.