Zavrieť

Porady

Mozem "robit casnika na sro"?

Prosim o radu, moze sro1 fakturovat sro2, ktora ma restauraciu "casnicke a prevádzkarske sluzby?" Moj nazor je, ze nie , ale iny nazor je ze ano, cize v sro2 je zamestnana osoba a tato osoba pracuje u sro1 ako casnik a prevadzkar(nejde o sprostredkovanie prace za odplatu sro2 nema taku zivnost) je toto mozne bez toho, aby islo o nelegalne zamestnavanie? a aky je predmet fakturacia a je to mozne na zaklade zivnosti sprostredkovanie sluzieb?
dakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    nejde o nelegálne zamestnávanie, ak je zamestnanec riadne prihlásený do SP a ZP.
    sro2 riskuje skôr sankcie za podnikanie mimo rámca svojej činnosti zapísanej v obchodnom registri. Nech už do faktúry napíše čokoľvek, podstata je rovnaká - nejde o sprostredkovanie služieb ale o ich poskytnutie v oblasti, ku ktorej nemá ŽO.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sarlotka Ešte by som poprosila pre ujasnenie (lebo som to v mojom zadaní trochu v rýchlosti poplietla):
    1. Sro1 má v podnikaní „poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu“ , prevádzkuje bar, kde má aj registračnú pokladňu a všetky náležitosti
    2. Sro2 nemá v predmete podnikania poskytovanie takýchto služieb, má iba „ sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, výroby a služieb v rozsahu voľnej živnosti“
    3. Daný človek je zamestnaný v sro2 a je tam prihlásený do SP a ZP.
    4. Ak by teda tento človek vykonával činnosť prevádzkara a čašníka v sro1, na ich pokladni a v ich prenajatom priestore, mohla by sro2 fakturovať na sro1 „sprostredkovateľskú činnosť služieb“?

    Pochopila som, že by sa v takomto prípade nejednalo o nelegálne zamestnávanie ale išlo by o porušenie predmetu podnikania sro2.
    No a ak by si doplnil v sro2 živnosť „poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu“ , v takom prípade by to bolo v poriadku, že by vykonával práce so zásobami a registračkou sro1?
    Ja si myslím, že nie, lebo takéto služby sú charakteru závislej činnosti, a z toho mi vyplynulo, že takéto služby by sa nemali vykonávať ani na živnosť, ci je rozdiel kedze ide o sro a jeho zamestnanca (neviem, aký by bol na to aj pohľad inšpektorátu práce, )

    Videla by som ako možné riešenie takéhoto vzťahu keby sro2, v ktorej je zamestnaný daný človek, mala v predmete podnikania „personálny leasing“ a takto by prenajala zamestnanca pre výkon práce v sro1, za čo by si fakturovala sro2 províziu.
    KEJKA nemyslím.
    Podľa mňa kludne pri doplnení živnosti môže zamestnávať sro2 na inej prevádzke než na svojej.
    Sarlotka dakujem, tak toto som fakt netusila, ze je mozne takto poskytovat sluzby, to v takomto pripade aj napr. vlastnim srocku ktora ma zamestnancov a ti budu pracovat pre inu sro - obchodny retazec denne ako pokladnici bez personalneho lizingu?
      zbaliť

    Mozem "robit casnika na sro"?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.