Zavrieť

Porady

Ako zaevidovat FA z minuleho roku?

Prosim o radu. Uctujem v MRP, JU. Zaciatkom roku bola uhradena FA, ktora sa "nasla" len teraz. Ako ju mam zaevidovat v MRP? Uctujem prvy rok, predtym robila ucto ina uctovnicka, cize nemam agendu 2013.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    A to ti pri úhrade nechýbala faktúra?

    V zásade to nie je žiaden netradičný problém, ja osobne riešim nasledovné problémy nasledovne:
    - faktúru zaúčtujem/evidujem v tom období, kedy mi ju priniesli
    - podľa veľkosti DPH spravím dodatočné daňové priznanie (v tomto prípade do 12/2013) - ak je platca DPH
    - podľa veľkosti nákladu/výdavku spravím dodatočné priznanie k dani z príjmu za r. 2013. Náklad/výdavok v r. 2014 bude nedaňový


    Trochu ma zarazila poznámka, že nemáš agendu 2013 - účtovné doklady patria predsa vždy firme, nie účtovníčke. Firma je zodpovedná za svoje daňové doklady a dokonca ich musí archivovať 10 rokov (niektoré aj dlhšie). To isté sa týka aj prípadných softvérových databáz. Takže je potrebné dotiahnuť aj toto do konca - korektne ukončiť zmluvu s predchádzajúcou účtovníčkou a mať doklad aj z predchádzajúcich rokov.
    Sica ide o maleho zivnostnika, neplatcu dph. bol zvyknuty doniest doklady uctovnicke zaciatkom marca, ked sa blizil termin dzp.

    k fakture - chybala, ale ako som napisala vyssie - neriesil on... nemam na neho paky

    k chybajucej agende - asi som sa zle vyjadrila. fyzicky doklady mam, ale nemam agendu v mrp. tato fa chybala aj vo vystupoch od uctovnicky - co si myslim, ze by tam mala byt, hoci nebola uhradena.

    som novacik co sa tyka mrp a ju. doteraz som v tom robila len mzdy.

    v kazdom pripade dakujem!

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    A aký problém? Píšeš že sa jedná o JU, neplatiteľ DPH.. Zaučtuješ dátumom úhrady, písala si že začiatkom roka, tak predpokladám že 2014, to bude v poriadku.. Žiadne DDP k dani z príjmov za rok 2013 nemusíš podávať, veď príjem za 2013 sa nezmenil, keď Fa bola uhradená 2014.. Akurát že Fa nie je evidovaná v záväzkoch 2013, a tým pádom ani vo výkaze 2013, ale zato sa zase nestrieľa..

    Ako zaevidovat FA z minuleho roku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.