Zavrieť

Porady

Moze spravca konkurznej podstaty zabavit majetok mojej manzelky,ktora vlasni byt po rodicoch,ktori este ziju,na zaklade darovacej zmluvy,ak ja vyhlasim osobny bankrot?

Dakujem za odpovede,chcel by som len upresnit,ze moja manzelka nadobudla tento byt na zaklade darovacej zmluvy pocas manzelstva a moj dlh je spred manzelstva. Dakujem.
Naposledy upravil firstmelter : 09.09.14 at 12:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Nie, nemôže zabaviť majetok Tvojej manželky, dar a dedičstvo do BSM nepatria....
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ferdosondo Je to čiste manželkin majetok. Avšak dlh si spravil počas manželstva, takže aj ona zodpovedá za Tvoje dlhy a tým pádom môže prísť o ten byt.
    misoft Nemôže! Majetok vo výlučnom vlastníctve, získaný PRED vznikom BSM nemôže byť exekuovaný, i keby dlh vznikol u jedného z nich počas BSM. Bude sa musieť prihliadať i na čas vzniku dlhu a od tej doby ne možné riešiť exekúcie. Teda byt nebude spadať ani náhodou do exekúcie (maximálne veci po uzavretí manželstva v ňom).
    Ferdosondo Misoft nie som síce právnik, ale toto sa mi nezdá. Ak dlh vznikne počas BSM počas manželstva u jedného z manželov, tak ten dlh sa stáva automaticky dlhom aj druhého z dvojice. No a exekútor si uplatňuje nárok na majetok bez ohľadu na to, kto úver bral predsa. A či niekto z dvojice má majetok iba výlučne vo svojom vlastníctve je pre exekútora nepodstatné.
    misoft Môže siahnuť na spoločný majetok. Ak sa niečo získa darovaním, dedením - tak ani počas manželstva to nie je spoločné - je to a BUDE výlučne patriť tej osobe! A exekútor nemôže siahnuť na výlučny majetok - len na spoločný!
    Príklad: dom zdedeny pred sobášom - sobáš - potom príde exekútor a siahal by na ten dom? Veď ho nezískali zo spoločných prostriedkov - patrí len tomu dedičov! Nie obom!
    A toho sa exekútor MUSÍ držať - je to vec, vylúčená z exekúcie!
    firstmelter Chcel by som len upresnit,ze manzelka sa stala vlastnickou tohto bytu na zaklade darovacej zmluvy pocas manzelstva a moj dlh je spred manzelstva. dakujem.
    misoft Čo je darované manželke, nie je tvoje!
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tvoj dlh sa hradí len z tvojho majetku. Ak by vznikol počas manželstva, mohol by byť uspokojený aj z BSM, lebo aj tam je tvoj majetok.

    Vyplýva to z § 147 občianskeho zákonníka:

    (1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
    misoft Dôležité slovo - bezpodielové! Darovane jednému nie je bezpodielové oboch... aby to pochopili - doplňujem....

    Moze spravca konkurznej podstaty zabavit majetok mojej manzelky,ktora vlasni byt po rodicoch,ktori este ziju,na zaklade darovacej zmluvy,ak ja vyhlasim osobny bankrot?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.