Zavrieť

Porady

Začínam JÚ

Pekný deň prajem. Chcela by som sa opýtať na pár vecí, ktoré sú pre vás úplnou samozrejmosťou.
1. mám pokladničný bloček trebárs za kolky ktoré som kúpila musím si k tomu bločku, aby som ho mohla zaúčtovať do peňažného denníka vypísať VPD ?
2. keď mi príde VBÚ nemusím už k tomu nič vypisovať môžem to na základe toho výpisu?
Som z toho trochu sprostá viem kde mám čo zaúčtovať/aspoň dúfam/ len tieto veci neviem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina20
    Pekný deň prajem. Chcela by som sa opýtať na pár vecí, ktoré sú pre vás úplnou samozrejmosťou.
    1. mám pokladničný bloček trebárs za kolky ktoré som kúpila musím si k tomu bločku, aby som ho mohla zaúčtovať do peňažného denníka vypísať VPD ?
    2. keď mi príde VBÚ nemusím už k tomu nič vypisovať môžem to na základe toho výpisu?
    Som z toho trochu sprostá viem kde mám čo zaúčtovať len tieto veci neviem
    1. Na zaúčtovanie pokladničnej operácie je potrebný doklad, v tomto prípade VPD.
    2.Zaúčtuješ na základe BV.

    tina20 je offline (nepripojený) tina20

    tina20
    Tweety
    1. Na zaúčtovanie pokladničnej operácie je potrebný doklad, v tomto prípade VPD.
    2.Zaúčtuješ na základe BV.
    ďakujem takže aj keď nemám registračnu pokladnicu, ale na všetko čo kúpim a nejde mi to cez banku musím vypísať VPD, tak
    a potom ten bloček mám mať splou aj s VPD odložený.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina20
    ďakujem takže aj keď nemám registračnu pokladnicu, ale na všetko čo kúpim a nejde mi to cez banku musím vypísať VPD, tak
    a potom ten bloček mám mať splou aj s VPD odložený.
    Tak, pokladničné doklady, príjmové alebo výdajové musia byť medzi zaúčtovanými pokladničnými dokladmi.

    tina20 je offline (nepripojený) tina20

    tina20
    Tweety
    Tak, pokladničné doklady, príjmové alebo výdajové musia byť medzi zaúčtovanými pokladničnými dokladmi.
    ďakujem ste veľmi zlatá

    tina20 je offline (nepripojený) tina20

    tina20
    Ešte jedna otázočka chcem si zaúčtovať výdavky pred vznikom živnosti / ktoré ale súvisia so živnosťou/zriaďovacie výdavky// ID do réžie čo mám k tomu vypísať?
    Musím mať bločky a VPD a čo ešte musím mať pri ID?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina20
    Ešte jedna otázočka chcem si zaúčtovať výdavky pred vznikom živnosti / ktoré ale súvisia so živnosťou/zriaďovacie výdavky// ID do réžie čo mám k tomu vypísať?
    Musím mať bločky a VPD a čo ešte musím mať pri ID?
    Tak isto, ak výdavky boli cez pokladňu, tiež VD, ale ak by boli nad 50000.-, nie je to réžia, treba to odpisovať.

    tina20 je offline (nepripojený) tina20

    tina20
    A musím mať nejaký doklad na ktorý ten ID budem evidovať?
    nejakú kartu alebo niečo

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina20
    A musím mať nejaký doklad na ktorý ten ID budem evidovať?
    nejakú kartu alebo niečo
    Netreba Ti ID, stačia pokladničné doklady.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    tina20
    Ďakujem veľmi pekne krásny víkend
    Tiež prajem krásny oddychový víkend.

    pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

    pedrotello
    Pekný i ja pekný deň,

    V tejto súvislosti sa chcem spýtať, že ak trebars začínam živnosť od 1.6.2006 a už v apríli - máji mám výdavky súvisiace so začatím živnosti (kolok na ŽL, náradie, materiál a pod.). Podľa zákona by som si mal začať viesť JÚ dňom začatia činnosti živnostníka. S akým dátumom teda zadať do účtovníctva výdavky uskutočnené pred 1.6.2006, ak bločky sú z dátumom pred 1.6.2006???

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    pedrotello
    Pekný i ja pekný deň,

    V tejto súvislosti sa chcem spýtať, že ak trebars začínam živnosť od 1.6.2006 a už v apríli - máji mám výdavky súvisiace so začatím živnosti (kolok na ŽL, náradie, materiál a pod.). Podľa zákona by som si mal začať viesť JÚ dňom začatia činnosti živnostníka. S akým dátumom teda zadať do účtovníctva výdavky uskutočnené pred 1.6.2006, ak bločky sú z dátumom pred 1.6.2006???
    Bločky,ktoré si mal pred začatím živnosti a súvisia s podnikaním
    si môžeš zahrnúť vo svojom účtovníctve s dátumom začatia,
    aj keď dátum na nich bude skorší.§16odst.3pís.azák431/2002

    laurax je offline (nepripojený) laurax

    laurax
    Ahojte,

    môžete mi niekto poradiť ako si zaúčtovať náklad na využívanie internetu pripojeného doma? Pripojenie je na manželove meno - on vyplatí faktúru a zaúčtuje si 1/3 ako jeho náklad a 2/3 ako osobnú spotrebu.
    Ja si chcem zaúčtovať tiež 1/3, keďže internet využívam takisto. Akou formou to má byť?
    Vďaka, Laurax

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Tweety
    Tak isto, ak výdavky boli cez pokladňu, tiež VD, ale ak by boli nad 50000.-, nie je to réžia, treba to odpisovať.
    Tweety, prečo 50000.-?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    abel
    Tweety, prečo 50000.-?
    Ziaďovacie výdavky sú z hľadiska zákona o DzP považovaneé za nehmotný majetok, a ten sa nad 50 000 odpisuje...
    §22
    7/ Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, autorské práva alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Evi, veľmi pekne ďakujem, to som nevedela, keďže ani v praxi som sa s tým ešte nestretla v takej sume.

    pedrotello je offline (nepripojený) pedrotello

    pedrotello
    Vďaka Maji,

    videl som niektoré účtovné uzávierky, v ktorých boli v PD zaúčtované takéto výdaje ešte pred vznikom živ. oprávnenia a mne sa to práve vďaka tomu ustanoveniu, ktoré sí spomenula, nepozdávalo. Takže na všetok nákup súvisiaci s podnikaním do 50000,- použiť dátum zaúčtovania v PD deň vzniku oprávnenia prevádzkovať živnosť. OK?

    Vďaka Peter

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.