Zavrieť

Porady

soľ nad zlato

Soľ nad zlato nielen v rozprávke:
- farba koberca sa stane sviežejšou, ak koberec posypeme večer soľou a na druhy deň ho vytrieme vlažnou handrou.
- záclony budú ako nové, keď ich pred praním ponoríme na niekoľko hodín do slanej vody.
- okná a sklá sa dobre umývajú so slanou vodou.
- vypratá bielizeň získa lesk, ak do vody pridáme za hrsť soli. Takáto bielizeň ani nezamŕza za chladného počasia.
- farebné šaty tak nevyblednú, ak ich perieme vo vlažnej osolenej vode.
- povrch žehličky vyčístíme a bude sa lesknúť, ak ju slabo zohrejeme a natrieme voskom. Potom ňou žehlíme látku, posypanú soľou.
- termoska si na dlhšiu dobu udrží teplotu, ak do vody pridáme soľ (toto netuším, ako...)
- tupý nôž sa ľahšie naostrí, ak ho vopred na pol hodiny namočíme do slabo osolenej vody.
- ak štetkou namočenou do slanej vody natrieme výrobky zo slamy, získajú zlatistú farbu.
- skôr, ako použijeme novú panvicu, nasypeme na jej dno vrstvu soli a zahrejeme ju na ohni. Potom pridáme masť a rukou ju dobre rozotrieme po panvici. Znova zahrejeme na ohni.
- nakrájaná cibuľa si zachová svoju sviežosť, ak ju dáme do nádoby, posypanej soľou.
- ak vám prihorelo mlieko, pridajte do neho trochu soli a vychlaďte ho. Jeho chuť sa zlepší. Ani mlieko, vykypené na sporáku, vám nebude zapáchať, ak ho posypete soľou.
- aby soľ v soľničke zostala suchá, pridajte do nej niekoľko zrniek ryže. Tá pohlcuje vlahu.
- zamat dobre vyčístíme, keď ho posypeme jemnou soľou (dobre vysušenou napríklad v rúre) a vykefujeme.
- rozliate červené víno na obruse posypeme soľou, rovnako aj rozllaty atrament. Soľ umožní škvrnu ľahšie vyčistiť.
- čajník nevymývame vodou a saponátom, ale len octom so soľou.
- vreckovky ľahšie operieme, keď ich namočíme do slanej vody.
- načatá horčica tak rýchlo nevyschne, keď do nej pridáme trochu soli a dobre premiešame. Chuťovo tým vôbec neutrpí.
- jedlý olej zostane priezračný a riedky, keď do fľašky pridáme štipku soli a dobre pretrepeme.
- syry balíme na reznej ploche do plátna, namočeného v osolenej vode.
- do vody na kávu pridáme zrnko soli, zdôrazníme tak chuť a vôňu zrnkovej kávy.
- rezaným kvetom pridáme do vody trochu soli, dlhšie zostanú svieže.
- ak vám vykypí mlieko, posypte platňu soľou, aby ste zmiernili zápach.
Naposledy upravil Viera123 : 26.04.06 at 08:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    Pre mňa je soľ NAD VŠETKO NA SVETE, keď idem ochutiť jedlo, a v soľničke už nie je... a chodím po susedoch a požičiavam...
    Lebo bez soli jedlo nechutí ako má...

    Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

    Viera123
    Ivana Š
    Pre mňa je soľ NAD VŠETKO NA SVETE, keď idem ochutiť jedlo, a v soľničke už nie je... a chodím po susedoch a požičiavam...
    Lebo bez soli jedlo nechutí ako má...
    Jasne, soľ je naozaj nad zlato, v obchodoch som sa stretla so soľou Maruška a tiež s morskou soľou. Morskú som už mala, ale nevidela som nejaký rozdiel. Akú zvyknete používať ostatní?

    Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

    Viera123
    Minule som robila mojím deťom krupičnú kašu, aj keď sú už veľké, veľmi ju obľubujú. A v pracovnom zanietení, mysľou v Tramtárii som im do tej kaše pri varení, "švihla" soľ! Určite ju vtedy nepokladali za zlato . Ale tiež sa mi stalo, že som pri varení kávy (našťastie nie mojej, lebo ju vôbec nepijem ), uštedrila dotyčnej osobe miesto cukru soľ .

    Hankagirl je offline (nepripojený) Hankagirl

    Učím a študujem. :o) Hankagirl
    No moja mamicka uz davnejsie urobila genialny marhulovy kolac, nikdy tak krasne nevyzeral bol aj s tou takou posipkou. Ale ked sme ochutnali tak sme to vsetci vsade pluvali bo sa mame tiez pomylili sol s cukrom. des. bol to najkrajsi kolac aky sa nam kedy podaril, az na to ze obsahoval asi kilo soli a to fakt nebolo jeditelne. MYslim ze sa kazdemu aspon raz podarilo sladke osolit.

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    :U mňa bola raz kamoška ráno a urobila som jej praženicu, ktorú som normálne osolila, kávu a položila som jej ku káve cukorničku, takú s tou rúrkou - dávkovačom. A ona si s tým posypala tú praženicu, lebo si myslela, že je to soľ :p

    Varnú konvicu odvápňujem silným roztokom kyselky. A muž mi z tej vody raz urobil bohovskú kávu

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    Ja používam na odvápnenie kyselinu citrónovú, ale kendy, kávu z toho neurobil mne, ale sebe... a to bolo pľuvanie atď...

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Ja som raz návšteve na večeru do omelety namiesto múky dala omylom práškový cukor a všetci potom solili a solili..Potom keď som na to prišla tak sme mali aspoň z toho srandu..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.