Zavrieť

Porady

Príložný termostat Salus AT10

Pozdravujem poraďáci. Mám asi problém. Kúpil som si príložný termostat Salus AT 10 a zapojil som ho podľa návodu, ktorý bol priložený v balení. Ale! Podľa návodu som mal pripojiť na kúrenie svorku C a 1. Pripojil som. Stala sa taká vec, že som nastavil otočným koliečkom teplotu pri ktorej má zopnúť obehové čerpadlo a stalo sa to, že termostat pri navolenej teplote čerpadlo vypol, čiže presný opak toho čo som potreboval. Laboroval som s ohmmetrom a zistil som, že treba zapojiť svorku C a 2 (v návode určené na chladenie) a div sa svete, funguje to. Prosím Vás. Pozrite si priložený návod a vysvetlite mi či som nepochopil návod alebo je v návode chyba. Zhrniem: svorka C a 1 považuje nastavenú teplotu za konečnú a čerpadlo vypína čo je pri kúrení nezmysel a hlavne nebezpečné. Svorka C a 2 funguje ako má napriek tomu, že je v návode určená na chladenie. Ďakujem za vysvetlenie. P.S. Napadlo ma, že či "soudruzi v číne někde neudělali chybu"? Mimochodom, tento je už druhý, jeden som už reklamoval, lebo nevypínal čerpadlo vôbec.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    dumastdk : Prosím Vás. Pozrite si priložený návod a vysvetlite mi či som nepochopil návod alebo je v návode chyba. Zhrniem: svorka C a 1 považuje nastavenú teplotu za konečnú a čerpadlo vypína čo je pri kúrení nezmysel a hlavne nebezpečné. Svorka C a 2 funguje ako má napriek tomu, že je v návode určená na chladenie. Ďakujem za vysvetlenie.


    Dlho som sa odhodlával, k odpovedi na tvoju otázku, ale pretože zatiaľ nikto neodpovedá, pokúsim sa ti poradiť.
    Zapojiť termostat na riadenie zapínania a vypínania obehového čerpadla podľa teploty vo vykurovacom systéme, nie je najlepšie riešenie. Obehové čerpadlo má byť pri kúrení zapnuté nepretržite, aby bola zabezpečená cirkulácia vykurovacieho média od zdroja tepla - kotla do spotrebičov - radiátorov. Termostat by mal riadiť zapínanie kotla pri nižšej teplote, ako je nastavená teplota na termostate a vypínať kotol pri dosiahnutí nastavenej teploty na termostate. Takto môžeš regulovať teplotu vykurovacieho média, a nie zapínaním a vypínaním obehového čerpadla. Neviem, aký máš kotol, či je vybavený termostatom od výroby a čo ťa viedlo zapájať tak, ako si popísal v tvojej otázke.
    V kontexte, čo som napísal, tak zapojenie termostatu v návode : C a 1 je správne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dumastdk Ďakujem za odpoveď. Asi nie je jasné o aký kotol sa ejdná. Je to krbová vložka - vodník. Kúri celý RD už 7 rokov a vlani pri dlhom výpadku el. energie som ten pôvodný termostat "uvaril" a zapínal pri 60st.C namiesto nastavenej hodnote 35st. C, akosi mi došla baterka v záložnom zdroji - to som už po tých skúsenostiach pred pár dňami odstránil. Len mi nejde do hlavy, že prečo som musel zapojiť Ca2 (chladenie) keď v návode je C a 1 (kúrenie). Teraz funguje ako má. Ešte jedna vec. Pri zapojení C a 1 som nastavil teplotu 30st.C a pri dosiahnutí hodnoty, čerpadlo sa vyplo a samozrejme teplota na kotly začala stúpať. Musel som stále zvyšovať teplotu na termostate, ale len do 90. Logicky potrebujem aby mi čerpadlo zaplo pri stúpajúcej teplote a vyplo pri vychladnutí.
    sosak Svorka C a 1 = otvírač
    Termostat se otevře při rostoucí teplotě a
    uzavře v případě klesající teploty
    (např. funkce = „topení“).
    Svorka C a 2 = otvírač
    Termostat se uzavře při rostoucí teplotě a
    otevře v případě klesající teploty
    (např. funkce = „chlazení“).

    Svorka C a 1 = otvárač. Termostat sa otvorí, preruší obvod pri rastúcej teplote a uzavrie, spojí obvod v prípade klesajúcej teploty.

    Svorka C a 2 = zatvárač. Termostat sa uzavrie, spojí obvod pri rastúcej teplote a otvorí, preruší obvod v prípade klesajúcej teploty.
    Po doplnení, o aký kotol sa jedná a potreby chodu obehového čerpadla pri stúpajúcej teplote a vypnutí pri vychladnutí, si zapojil správne svorky.
    dumastdk Ďakujem "sosak" za odpoveď. Prakticky to môžeme zhrnúť tak, že pokiaľ budem riadiť činnosť kotla ako takého, treba zapojiť Ca1 a keď riadim obeh vykurovacej vody zapojím Ca2. Návod popisuje len riadenie kotla a s "mojou" alternatívou kúrenie sa nezaoberá. Pozdravujem.
      zbaliť

    Príložný termostat Salus AT10

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.