Zavrieť

Porady

účtovanie sumy v USD na EUR / preplatenie faktúry cez Western Union

Zdravím,

som SZČO a príležitostne poskytujem služby dvom firmám v USA za ktoré vystavím faktúru, ktorú mi po pár dňoch alebo týždňoch uhradia sumou v USD. Paypal alebo slovenská banka danú sumu prevedie na EUR. Moja otázka je - ktorú sumu zahrniem ako príjem? Je to:
1. suma prekonvertovaná na EUR podľa kurzu v deň vystavenia faktúry,
2. suma v EUR, ktorá platí podľa kurzu mien v deň prijatia peňazí, alebo
3. suma v EUR, ktorú reálne dostanem?

Mimochodom, sumy v bodoch 2 a 3 sa niekedy líšia, najmä v prípade poplatkov Paypalu.

Pýtam sa preto, lebo v období medzi vystavením faktúry a prijatím peňazí sa menový kurz hýbe hore-dole, čo v konečnom dôsledku má za následok rozdiel pár centov, ale pre daňové účely to asi nie je jedno.

Druhý problém:
Jedna americká firma mi faktúru prepláca tak, že peniaze pošle svojmu spolupracovníkovi v bývalom štáte Sovietskeho zväzu, ktorý mi danú sumu (pravdepodobne kvôli nižším poplatkom) pošle cez Western Union. Tieto peniaze mi následne vyplatí naša banka. Je s týmto nejaký problém z daňového hľadiska, pretože platba nejde cez bankový účet? Len pre úplnosť dodám, že prijaté peniaze normálne zahrniem do daňového priznania a zdaním a o prijatej sume mám potvrdenie z banky.

Dík

Toľko erudovaných ľudí a nikto nevie odpovedať na moje otázky :-)
Naposledy upravil odbornik1 : 21.10.14 at 11:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    účtovanie sumy v USD na EUR / preplatenie faktúry cez Western Union

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.