Zavrieť

Porady

Sused nemá ríny a pri silných dažďoch mi vlhne múr domu.

Kúpili sme starší dom a jeden múr máme na hranici so susedovým pozemkom. Sused nemá z tej strany ako máme múr domu na streche ryny a tak ked prsí voda nam steka pod mur a ten nám vlhne. Mozem podat staznost aby si tam tie ríny dal? Na aký zákon, paragraf sa mozem odvolat?
Naposledy upravil marjankaj : 17.10.14 at 20:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    MInimálne §127 Občianskeho zákonníka (uloženie povinnosti, aby sa zdržal popisovanej skutočnosti). Ak ide o vážne ohrozenie, je možné použiť §417 (uloženie povinnosti vykonať vhodné opatrenia, napr. inštalácie rýn)
    kikapa nerozumiem tomu: "aby sa zdržal popisovanej skutočnosti" mozte mi to upresnit? a ci ide o vazne ohrozenie?! no mur nam vlhne neviem ci je to vazne ohrozenie
    arizona Hod si ten paragraf do googla a precitaj si ho,tam to mas rozpisane
    ak to mal spravené predtým ako ste kúpili dom tak s tým nepohnete ak to robil potom mali ste sa k tomu vyjadriť ak to nesplnilo vaše predstavy tak sa sťažujte
    ako píše nižšie draik aby sa zdržal popisovanej skutočnosti - to akože má zabezpečiť aby nepršalo ?
    draik Ak nejde o vážne ohrozenie, tak sa môže v zmysle §127 OZ domáhať iba toho, aby sused zamedzil stekaniu vody na susedovu stavbu - nemôže teda v petite žiadať rozsudok, že sused je napr. povinný namontovať rýny. Petit na prikázanie určitého konania (napr. povinnosť namontovania rýny) je možný len vtedy, ak ide o vážne ohrozenie (§417 OZ).

    Sused nemá ríny a pri silných dažďoch mi vlhne múr domu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.