Zavrieť

Porady

Koľko peňazí mi exekútor musí nechať na účte, kde je mi vyplácaná mzda?

Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať - poradiť, na čo všetko môže exekútor siahnuť čo sa týka účtu v banke.
Priateľ má exekúciu vo výške cca 2000 eur, s tým, že práve sa zamestnal a založil si účet v banke, kde mu bude vyplácaná mzda. Je logické, že exekútor mu zablokuje peniaze na účte - nevieme však do akej miery. Niekde sa píše, že banka musí ponechať na účte výšku životného minima - niekde som našla, že 60 % minima a inde zas pevnú sumu cca 99 eur. Kde je teda pravda? S tým, že teda priateľ je fyzická osoba, nepoberajúca nijaký dôchodok a má povinnosť platiť výživné na jedno maloleté dieťa. O akú sumu teda má (bude môcť) žiadať banku, aby mu táto bola na účte nezablokovaná? Prípadne či vôbec treba o takéto niečo žiadať priamo banku spolu s nejakými dokladmi, že je to práve fyzická osoba, ktorá má povinnosť platiť výživné na dieťa.


Vopred vďaka za vašu reakciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je rozdiel medzi exekúciou zrážkami zo mzdy a exekúciou prikázaním pohľadávky z účtu.

    Prikladám ti exekučný poriadok. Pozri § 63, § 66 a § 93
    Naposledy upravil Mária27 : 28.10.14 at 11:08

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Pokiaľ viem, ak máš zamestnanie, exekútor bude kontaktovať zamestnávateľa, ktorý bude zo mzdy zrážať exekúciu a exekútor účet nebude blokovať.

    Na účet ti vlastne príde mzda znížená o zrážku exekúcie.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    willma exekútor použije všetky dostupné prostriedky - teda osloví zamestnávateľa a v prvom rade blokuje účet. Neviem, či je to správne, ale vždy vykonáva exekúciu súbežne všetkými dostupnými cestami - takže zrážky zo mzdy aj bloknutý účet do výšky dlhu
    kn-alka Ako mzdová účtovníčka som sa stretla s xy- exekúciami zamesntancov, ktorý mali samozrejme aj bankové účty. Exekútor posielal vždy len rozkaz na zrážky zo mzdy, účet nikdy neblokoval.
    Blokovanie účtu nie je u živnostníkov - nakoľko im sa nedá čo zrážať, nakoľko nemajú mzdu?
    kn-alka A stretla som sa aj s prípadom živnostníka, ktorý ukončil podnikanie, mal exekúcie, zamestnal sa a exekúcie takisto mu idú len zo mzdy, pritom bankový účet si nechal a aj výplata ide na ten účet a účet blokovaný nie je.
    willma stretla som sa s prípadmi a nie jedným, že jednoducho nezáujem a blokuje všetko do radu - asi závisí od konkrétneho exekútora - sú takí, ktorých nezaujíma nič a neberú ohľad na nič.
      zbaliť

    Koľko peňazí mi exekútor musí nechať na účte, kde je mi vyplácaná mzda?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.