Zavrieť

Porady

Mazová zátka v uchu - akútny stav? Zoberú ma na pohotovosti?

Zdravím. Pri čistení pravého ucha vat. tyčinkou som si maz. zátku zatlačil hlboko, až k bubienku. Ucho ma nebolí, no nepočujem na neho vôbec, cítim plnosť / silný tlak v uchu, je to veľmi nepríjemné a občas mám závraty. Oplatí sa mi ísť s týmto problémom večer na ORL pohotovosť, alebo ma nezoberú (na internete píšu, že berú len akútne stavy)? V mojom prípade ide o akútny stav? Nechce sa mi čakať do zajtra, moja ORL doktorka ordinuje aj tak až poobede. Ďakujem.
milo2 No bol si na pohotovosti ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    veď choď na pohotovosť, povedz že ťa to bolí.. a buď ti to prepláchnu, alebo ťa pošlú domov.. neviem akú odpoveď tu očakávaš..
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    graupel Tej druhej možnosti sa obávam, že ma pošlú domov a ja zbytočne sa budem trepať cca 25 km do najbližšej nemocnice.
    Tweety a prečo by Ťa poslali domov?
    graupel Lebo neviem, či je to akútny stav. Ako akútne stavy sa väčšinou používajú silné bolesti, zápaly str. ucha, atď.
    Žabinka ak povieš že ťa to bolí, tak by ťa nemali poslať domov.. tým že si si šprtal v uchu si mohol aj niečo poškodiť.. ak ťa aj teraz nič nebolí, bolesť sa môže prejaviť neskôr..
    fortunka Tak ja neviem... pre mna by to ze nepocujem na ucho a mam "sem-tamL zavrat bol akutny stav na navstevu pohotovosti... ja by som s usami vobec nesaskovala doma. Len treba ist na taku pohotovost, kde maju ORL pohotovost.
      zbaliť

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    Ja by som na pobotovost asi nesla.....pockala by som na ORL dochtora....robili mi to....prijemne to nie je.....

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Ja by som ti odporucila vyhladat lekara...sam si uz do toho ucha nic ''nepchaj,,...okrem toho, ma sa cistit len okolie zvukovodu ,ten maz tam plni svoju ulohu...vatove tycinky a podobne predmety nemaju v uchu co hladat...a dokonca ani tie usne spreje ORL lekari nedoporucuju...

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Asi si nikdy nezažil skutočnú bolesť ucha.... ja áno, vytrpela som si viac ako pri pôrode...choď k lekárovi, či na pohotovosť...do ucha by som si sama nič nedávala...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    graupel Zazil som aj ja, pred 2 rokmi som mal silny zapal str. ucha, odvtedy trpim tinnitom.
    lujza.j Evus ani ja....tinnitom trpim tiez....prespric mi robila ORL lekarka...
    buchač Ucho nie je iný "otvor" , ktorý sa prispôsobí tej "tyčinke"...

    Takže nehrozí, aby som si do ucha šprtal.
      zbaliť

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    No ja neviem, ale však to len s vodou preplachujú. To sa nedá, že urob si sám? Čo vy na to? Mýlim sa?
    Žabinka v lekárni dostať špeciálne kvapky do ucha aj s aplikátorom..
    napr. http://www.herb-pharma.sk/sk/aurecon_spray.htm

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Možno by postačila väčšia striekačka naplnená teplejšou vodou a zátku uvoľníte. Samozrejme, ak nemáte narušený bubienok. Inak by som skôr navštívil ORL.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    V lekárni si kúp preplachovú striekačku, stojí asi 4 EUR. Má objem 150 ml a sú k nej aj nástavce. Doma si ucho prepláchni vlažnou vodou, ten maz vypláchneš aj doma a ušetríš si cestu k lekárovi. Ani on ti neurobí nič iné, iba prepláchne (ak nemá ucho vnútri zranené a nekrváca ti). Možno ti ešte do neho pozrie, ale to je všetko. Zvládneš to aj sám.

    Ansam je offline (nepripojený) Ansam

    Ansam
    Tu špinu v uchu som si sám zarazil do vnútra ucha.
    Pomoc je zobrať si injekčnú striekačku (bez ihly!) natiahnúť do nej teplú cca 40°C mydlovú vodu.
    Nakloňte hlavu nad umývadlo a vystrieknite tlakom do ucha. (Ucho je nadol, vystrek je prudko nahor).
    Po prvý krát som mal obavy, ale nič to nie je. Voda vytečie i so špínou. Silu výstrekov som zvyšoval až na maximum. Nepociťoval som žiadnu bolesť, naopak aj pri najsilnejšom výstreku to pôsobilo vcelku príjemne.
    Vyplavia sa malé a aj väčšie kúsky hutnej špongiovitej hmoty svetlo-sivej farby (cca 90%) a hnedej farby (cca 10%). Kúsky v celkovom objeme cca väčšej guľky hrachu.

    Tak dlho striekať tlakom teplej mydlovej vody do ucha, až sa špunt z mazu uvolní (odlepí) a voda ho vyplaví von. Striekal som si to dlho a až asi na 15 výstrek to pomohlo. Von s vodou sa začali vyplavovať kúsky mazu. Ihneď sa mi uľavilo a začal som na ucho počuť. Potom ešte asi ďalších 5 povinných výstrekov a ucho už zostalo čisté.

    Osvedčila sa mi veľmi teplá mydlová voda. Do vody som nalial tekuté mydlo a rozmiešal.
    Odporúčam čistiť obidve uši jedine takýmto spôsobom, minimálne aspoň 1x týždenne.
    Anika61 Odpovedate na otazku z oktobra

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Dnes je dnes, zajtra je zajtra.

    Každý doktor má svojho zastupujúceho počas neprítomnosti.
    Pokiaľ vypisuješ na nete, za ten čas si mohol byť už na ceste k poliklinike.

    Ozaj, to kedy si si drbal do toho ucha ??? Ráno, alebo dokonca včera večer ???

    DOPLNENIE :

    Oplatí sa mi ísť s týmto problémom večer na ORL pohotovosť, alebo ma nezoberú (na internete píšu, že berú len akútne stavy)? V mojom prípade ide o akútny stav?
    Sorry, ale otázky považujem za hlúpe.
    Či sa Ti oplatí ?
    Nuž, to posúdiš Ty, keď budeš (môžeš) cítiť bolesti. Nevraviac o možných následkoch.
    Na internete píšu ?
    Na internete som teda čítal nie jednu hlúposť....
    Akútny stav ?
    To predsa nerieš, to posúdi predsa doktor na pohotovosti. Keď už budeš v tom kresle a pozrie do ucha, nuž nepredpokladám, že by v polovičke prestal. Vyhodiť ťa nevyhodí, nuž zariaď sa podľa toho.
    Naposledy upravil buchač : 29.10.14 at 11:50
    graupel Pred hodinou. Dnes už doktorku nestihnem a zajtra má ordinačné hodiny až poobede. Takže ju nezastupuje nikto.
    buchač Doplnený príspevok.
    Príspevok zbalený
    spam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.