Zavrieť

Porady

Ako previesť byt v osobnom vlastníctve na matku

Mám byt v osobnom vlastníctve /patrí pod OSBD/ rada by som previedla celý byt resp.polovicu bytu na matku. Byt mám vo vlastníctve 10 rokov a matka je prihlásená na túto adresu 10 rokov na trvalý pobyt. Akou formou by to bolo najjednoduchšie - darovanie, kupno-predajná zmluva a pod.Ďakujem za odpoveďl
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    buchač Skôr preto, aby nebolo čo exekútorovi dať k dispozícii..
    sito A či len polovicu? Alebo aj matku ...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keď chceš darovať - tak darovacou zmluvou... a keď chceš za to peniaze - tak jej predaj - kúpna zmluva. v katastri v obidvoch prípadoch platíš rovnaké poplatky.

    Juro88 je offline (nepripojený) Juro88

    Juro88
    Dobrý deň,
    pokiaľ chcete byt previesť na vašu matku, ako píšete, môžete tak urobiť prostredníctvom darovacej alebo kúpnej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ako aj zákona č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Záleží i na tom, či za tento prevod požadujete nejakú odplatu alebo nie. V prípade, že nechcete od matky žiadne peniaze, najvýhodnejšie je urobiť tak prostredíctvom darovacej zmluvy. Podrobné ustanovenia o darovacej i kúpnej zmluve sa nachádzajú v Občianskom zákonníku.
    Uvedené platí bez ohľadu na to, či chcete previesť celú nehnuteľnosť alebo len jej časť.
    Ďalšou možnosťou, bez zmeny vlastníckeho práva k bytu, sú vecné práva k cudzej veci. A teda, že byt si ponecháte vo výlučnom vlastníctve a matke zriadite právo zodpovedajúce vecnému bremenu podľa Občianskeho zákonníka.
    Všetko záleží na konkrétnych okolnostiach a vašich a maminých potrieb.
    Dúfam, že som aspoň trochu poradil.

    Ako previesť byt v osobnom vlastníctve na matku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.