Zavrieť

Porady

Daň pri výhre

Dobrý deň, niekto kto sa rozumie vie mi poradiť či platím daň pri výhre som študent strednej školy neplnoletý a nemám žiadny príjem hodnota pobytu je 420 e platím dane ?
veronikasad Napíš to trošku zrozumitelnejšie - o akú výhru ide, vecnú alebo finančnú ? V akej výške ?
Rasťo 98 No je to tam ide o pobyt v Tatrách v hodnote 420 eur
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 9 odst. 2 Zákona o DzP - zdaníš sumu presahujúcu 350 €, keďže iný príjem nemáš, nie si povinný podať DP, iba ak by ťa DU na jeho podanie vyzval. Vtedy si povinný rozdiel zdaniť a zaplatíš aj odvody do ZP.
    -----

    Od dane sú oslobodené
    ...
    m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu sumu 350 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy presahujúce ustanovenú sumu; cenou alebo výhrou sa rozumie

    1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
    2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
    3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Teda ak ho DU vyzve, aby podal daňové priznanie, tak ho podá, daň z príjmu platiť nebude, ale odvody do ZP ho neminú. Teda 14% zo 70 €,
    veronikasad Janko, aj daň platiť bude, ak ho DU vyzve. Nárok na NČZD nemá ...
    marjankaj Nebude, zarobil menej ako 1/2 NČ.
    Vyplnil som aj tlačivko
    r.88 13,30
    Ale riadok 108 vyšiel 0€
    veronikasad to si ma potešil, že aspoň takto to funguje ... Neskúšala som.
    marjankaj Je to uvedené v §46a.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak nemáš žiadny iný príjem - vôbec nerieš dane a uži si pobyt. Pri takom príjme nie si povinný podať DP. (viˇzák o DzP)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Pokial ho nevyzve DU (možno práve kvoli nedoplatkom na ZP to robia, ak niekde pri kontrolách na takéto výhry náhodne prídu ...)
    Katy a R ale to bude až o rok - ak by náhodou vyzvali a okrem toho - platí minimálna výška dane - a on nedosiahne ani tú - takže v žiadnom prípade daň platiť nebude.
    Rasťo 98 Takže nebudem platiť za nič ? to je dobre :P
    veronikasad Ak ťa daňiový úrad nevyzve na podanie DP - nerieš. Predchádajúce odpovede však platia len v prípade, ak nemáš iný príjem, napr. z dohody o br.práci študenta, ktorý presahuje polovicu nezd.časti základu dane.
    Ak by si takýto príjem mal, rozdiel ceny výhry musíš k nemu pripočítať.
    Rasťo 98 Nie ja nemám žiaden príjem takže sa teším .. DAKUJEM vám za info obom
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.