Zavrieť

Porady

oddelenie spoluvlastníckej časti

Po rodičoch sme zdedili dom,zastavané plochy a nádvoria o výmere 335m2. V podiele ja 1/3, sestra 1/3 a švagriná s 2 chlapcami každý 1/9. Švagriná si dala vyhotoviť geometrický plán, kde vyznačila 39m2 / z 335m2/ na rozšírenie si prístupovej cesty k jej domu. Tvrdí, že pri predaji bude mať ešte nárok na výplatu 1/9 z domu. Ja jej tvrdím, že v dedičstve nie je presne určené, akú časť tvorí dom, zastavané plochy a nádvoria, ale keď sa rozhodla odčleniť si prístupovú cestu, nemá nárok na výplatu 1/9 z domu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Google vraví :


    Právny poriadok Slovenskej republiky v súvislosti s otázkou podielového spoluvlastníctva nepozná tzv. reálne (delené) spoluvlastníctvo, pri ktorom by z titulu spoluvlastníctva patrilo jednotlivým spoluvlastníkom právo výlučne disponovať s určitou, reálne oddelenou časťou spoločnej veci. Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Občiansky zákonník“) podielové spoluvlastníctvo definuje ako tzv. ideálne spoluvlastníctvo, kedy spoluvlastníci vlastnia spoločnú vec ako celok a títo spoluvlastníci nemajú vyčlenené konkrétne časti spoločnej veci, ktoré užívajú a s ktorými disponujú. Inými slovami podľa platnej právnej úpravy podieloví spoluvlastníci majú podiel na všetkých častiach spoločnej veci, ako aj na spoločnej veci ako celku.

    Čo sa týka samotného zrušenia podielového spoluvlastníctva a následného rozdelenia spoločnej veci, tak platí, že žiadny zo spoluvlastníkov nemôže byť nútený zotrvať v podielovom spoluvlastníctve proti svojej vôli. V prípade, ak sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť na spôsobe a podmienkach rozdelenia spoločného pozemku, tak v zmysle ustanovenia § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka ich podielové spoluvlastníctvo zruší súd, ktorý následne vykoná aj vyporiadanie medzi bývalými spoluvlastníkmi.

    Súd začne konanie o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva výlučne na návrh, ktorý musí podať niektorý zo spoluvlastníkov (tento návrh môže podať aj menšinový spoluvlastník – veľkosť spoluvlastníckeho podielu v tejto súvislosti nehrá žiadnu úlohu).
    =================================
    Geometrický plán, ktorý si dala vyhotoviť švagriná, je neplatný. Pri zameraní musia byť účastní všetci spoluvlastníci a MUSIA súhlasiť s tým novým zameraním.

    oddelenie spoluvlastníckej časti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.