Zavrieť

Porady

Prenájom priestorov

Prosím o radu, ako správne účtovať prenájom priestorov , keď k sume za prenájom platíme aj mesačne zálohy za energie. Je možné celú sumu spolu zaúčtovať na 518, alebo sa to musí rozčleniť -
prenájom priestorov na 518
záloha na energie na 502?
Na túto otázku ste už odpovedali, odpoveď môžete ešte vylepšiť.
Usporiadať podľa času

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA ekopo
Ja by som to dal na 518. Na 502 dám fakt. z elektrární. Predpokladám , že zmluva o nájme je postavená štandartne t.j. služby........

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Bambi23
Ja rozpisujem fakturu za najom kazdu polozku samostatne, napriklad najomne 518 001, energie 502, upratovanie 518 002 a podobne. Je to prehladnejsie, apson pre nas. Energie nam fakturuju ako zalohove platby mesacne, na konci roka robi avyuctovanie podla skutocnej spotreby, takze nam nechodia samostatne faktury z elektrarni ale vsetko je vo fakture od majitela budovy.
Myslim, ze sara to uctuje spravne
Ja si myslím, že účtovanie by malo vychádzať zo zmluvy. Ak je v cene, ktorá je v zmluve dohodnutá zahrnutá energia, tak 518 ak nie a je to dohodnuté ako samostatná položka (alebo ma zmluva zaväzuje k prihláseniu sa na elektrárne k odberu) tak 502.

sara je offline (nepripojený) sara

sara
V zmluve máme cenu nájmu rozpísanú na :
-nájomné
-preddavky: voda, elektrika
Tak teraz neviem, čo s tým.

dom je offline (nepripojený) dom

dom
sara
V zmluve máme cenu nájmu rozpísanú na :
-nájomné
-preddavky: voda, elektrika
Tak teraz neviem, čo s tým.
Pokiaľ máte uzatvorenú zmluvu na nájom, celú čiastku je potrebné účtovať na služby - 518, vy "odoberáte" od dodávateľa služby, nájomné.
Práve kalkulácia tejto služby by mala obsahovať všetky položky z ktorých sa tá služba skladá : elektrické energia, daň z nehnuteĺnosti, voda, teplo....
Ja to účtujem takto, a myslím, že je to správne.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.