Zavrieť

Porady

Nárok na nemocenskú dávku pri novej práceneschopnosti

Tentoraz mám ja otázku.

Známy bol zamestnaný do 28.10.2014. Hneď na druhý deň, v rámci ochrannej doby sa stal prácenescopným. Teraz poberá nemocenské dávky. Súčasná práceneschopnosť bude trvať asi do konca roku 2014.

Súčasne bude asi vypísaný ako práceneschopný aj s inou diagnóziou (psychiatrické problémy) buď hneď po skončení tej prvej (tam je iná diagnóza - bolestivý ramenný kĺb) resp. psychiater by ho mohol vypísať už aj teraz na tú novú diagnózu.

Bude mať nárok na nemocenské z tej druhej PN-ky? Považuje sociálka ukončenie jednej PN-ky a súčasné vypísanie druhej (kvôli inej diagnóze) ako novú práceneschopnosť a ukončením tej prvej mu zanikne aj nárok na nemocenské? Alebo to bude všetko ako jedno obdobie PN a môže dostávať nemocenské tých 52 týždňov?

Dúfam, že som to zrozumiteľne napísal.

Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tibor, ak pracovný pomer skončil 28.10., nárok na nemocenské z ochrannej lehoty pri novej PN-ke mu nevznikne. Či môže pokračovať v PN-ke s novom dg. - neviem, nech sa informuje v SP. Ak to možné nie je, riešením je pred začiatkom novej PN-ky uzatvoriť celý balík dobr.poistenia aspoň na jeden deň. Počas PN-ky odvody platiť nebude. Po ukončení PN nech sa v posledný deň nezabudne odhlásiť.
    V prípade dobr.poistenia však nemocenské bude len z minima (prvé 3 dni 25 %, od 4. dňa 55 %z min.vymer.základu 412€)

    Nezabudnúť na zaplatenie pomernej časti poistného !

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. sucasne 2 PNky mat nemoze
    2. nova PNka, ktora nevznikla v ochrannej dobe do 7 dni od ukoncenia zamestnania nebude platena - prave preto, ze nevznikla v ochrannej dobe
    3. ukoncenim PNky, ktora v ochrannej dobe vznila, konci narok na nemocenske davky spojene s ukoncenym zamestnanim

    (predpokladam, ze znamy nie je tehotny, tam je ochranna doba dlhsia)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Nie je tehotný...

    Takže na to, aby mohol dostávať nemocenské 52 týždňov, by musel pokračovať v PN s tou diagnózou, ktorú začal v ochrannej lehote?

    Akonáhle ukončí tú PN-ku, zanikne mu nárok na nemocesnké?
    veronikasad Zanikne mu nárok na nemocenské zo zamestnania, ale môže ho získať z dobr.poistenia - viď môj predch.príspevok
    Chobot A môže si to dobrovoľné poistenie uzatvoriť aj počas trvania tej prvej PN-ky?

    V podstate aj teraz dostáva len minimálne nemocenské - plat dostával "na papieri" len ten minimálny, zvyšok išiel "na ruku" - typické na Slovensku. Ale súhlasi s tým, tak nech sa teraz nesťažuje.
    veronikasad Počas súčasnej PN-ky je dobr.poistenie zbytočné. Stačí sa prihlásiť deň pred vznikom novej. Platí za predpokladu, ak má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch zo zamestnania.
    veronikasad Nemocenské z dobr.poistenia bude vyššie ako nemocenské z min.mzdy zo zamestnania.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    netreba zbytočne špiritizovať o novej DPN ... veď aj tak ho vypísal obvodný lekár a keď psychiater doporučí DPN - tak ho jednoducho nechá aj ďalej.Psychiater nevypisuje DPN - len odporučí! treba to doporučenie doniesť v decembri pred ukončením. Teraz po novom by to mohli dať ako pokračovanie terajšej DPN aj neskôr, ale v tomto prípade by som na jeho mieste neriskovala (predsalen je to v ochrannej lehote!)
    - pozri si info na stránke SP - niekde som to aj pripínala .. je to z júla
    Naposledy upravil Katy a R : 18.12.14 at 10:20
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Katy, ale nové nemocenské z DNP bude v roku 2015 o dosť vyššie ako súčasné zo zamestnania=z min.mzdy roku 2013
    Katy a R to je pravda - ale ja fakt neviem, ako by to SP posúdila ...
    veronikasad Ak PN-ky nebudú na seba celkom nadväzovať, myslím že s tým žiadny problém nebude.
      zbaliť

    Nárok na nemocenskú dávku pri novej práceneschopnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.