Zavrieť

Porady

Vie niekto, aký je rozdiel medzi kvarkami a kvantami?

Podľa dostupných informácií je to takto:

Kvarky sú podľa štandardného modelu časticovej fyziky elementárne častice, z ktorých sa skladajú hadróny (teda napríklad protóny a neutróny).

Kvantum alebo kvant je najmenšie možné (teda už nedeliteľné) množstvo energie, hmoty (elementárna častica) alebo poznatku, resp. najmenšia možná hodnota fyzikálnej veličiny.

Obe sú teda elementárne častice. Nikde som nenašiel ich porovnanie. Ide o to isté, alebo sú to dve rôzne teórie?
Naposledy upravil Dzuraj : 28.12.14 at 19:11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    velmi laicky, polopatisticky vysvetlene

    castice ako protony a elektrony sa delia na kvarky (akoby stvrtky)

    kvantum: je akoby zakladna jednotka energie, podla kvantovej teorie sa energia prenasa po kvantach, po urcitych mnozstvach

    su to neporovnatelne veci, v tom zmysle, ze nie je to rovnaky typ fyzikalneho pojmu
    ako provnavat elektrony - castice s energetickou schopnostou roztocit motor
    na roztocenie potrebujes dodoat urcitu energiu.

    spojenie je asi v tom, ze tu energiu dodavas elektricku (napriklad) a elektrony su cast elektriny
    ......
    tak elektoron sa sklada /da rozlozit ako zakladna castica na kvarky
    a energia, ktoru je elektron schopny preniest je kvantum , to z kvantovej teorie


    ...a aby som ta uplne zmiatala , elektorn moze byt aj castica aj vlna
    ako castica ma naboj, ako vlna skor suvisi s tymi kvantami
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dzuraj Aha, super takže kvarky sú elementárnymi časticami hmoty a kvantá elementárnymi časticami energie? Trochu ma zmiatlo to, že v definícii kvánt bolo, že sú elementárnymi časticami hmoty. A nakoniec, keďže sa hovorieva že hmota ako taká neexistuje a všetko je to len energia, tak som v tom mal hokej

    To s tým elektrónom je sranda no, to som vedel. Záleží na tom či ho pozorujeme
    marjankaj No tej wikipédii never úplne všetko. Za 100 rokov to môže byť úplne inak.

    Kvantum alebo kvant je najmenšie možné (teda už nedeliteľné) množstvo energie, hmoty (elementárna častica) alebo poznatku, resp. najmenšia možná hodnota fyzikálnej veličiny. Čo je „najmenšie možné“ samozrejme vždy závisí od stavu pokroku.

    Teda otázka pre teba.
    Aký je rozdiel medzi kilogramom a kilojoulom?
    Dzuraj Jasné len nikde inde som to nenašiel. V knihe o fyzike to bolo ešte stručnejšie, teda iba že to je najmenšia častica, pričom som dovtedy za najmenšie častice považoval kvarky.

    no hmotnosť a energia. či je to nejaký chyták?
    marjankaj No to je predsa jasné. Ale povedz aký je medzi tým rozdiel. Potom možno pochopíš aj to, čo si sa pýtal.
    Dzuraj Ja už to chápem sú to dve rôzne jednotky, jedno sa týka hmoty a druhé energie.
    marjankaj No vidíš ty Einstein. Dúfam, že nepracuješ v CERNe.
      zbaliť

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    kvark je druh častice
    kvantum je merná jednotka - kt sa používa lebo niektore fyz. veliciny sa nemenia spojito ale skokom

    Vie niekto, aký je rozdiel medzi kvarkami a kvantami?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.