Zavrieť

Porady

ocenovanie majetku a zaväzkov k 31.12. -MUJ

chcela by som sa opýtať na oceňovanie podielov na konci účt. obdobia pri MUJ. Doteraz sa to robilo metodou vlastneho imania al. metodou realnej hodnoty. V zmysle novelizácie opatrenia postupov účtovania sa to mení. Môžem poprosiť skúsenejších čo s takýmito podielmi budete robiť na konci učt.obdobia? Dosť ma metie ten postup novelizovaného opatrenia. Za info a rady dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    § 14 ods. 19 a 20 postupov účtovania - v účtovníctve mikro účtovnej jednotky sa pri prvotnom účtovaní cenné papiere a podiely oceňujú obstarávacie cenou a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa nepreceňujú na reálnu hodnotu. Zostatok na účte 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov odúčtujú opačným účtovným zápisom ako sa účtovala jeho tvorba. V prípade, že sa zmena reálnej hodnoty účtovala na vecne príslušné účty nákladov alebo výnosov odúčtuje sa na účet 428 - Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účet 429 - Neuhradená strata minulých rokov.

    https://www.financnasprava.sk/_img/p..._05_07_MUJ.pdf
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chrusťa ďakujem mishok áno čítala som celé znenie opatrenia. Odúčtovanie UJ má urobiť k 01.01.2014 kedy sa stala MUJ. Lenže u mna tá 414-ka fungovala na strane MD aj Dal za tie roky, preto teraz neviem, či celý ten zostatok odúčtujem zápisom 061/414 ak reálna hodnota podielov klesla oproti tomu aká bola cena podielu pri obstaraní?
    Mishok áno odúčtuješ to. v podstate ti zostane obstaravacia hodnota a ďalej už oceňovať nebudeš.

    na účte 414 si stále účtovala v postate rozdiel o kt sa hodnota oproti obstáravacej cene zvýšila/znížila a teraz to kvázi rozpuštíš
    Chrusťa presne tak ako vravíš. dík za ochotu aj mne to tak logicky vychádzalo, ale chcela som sa radšej uistiť, že som to pochopila správne.
      zbaliť

    ocenovanie majetku a zaväzkov k 31.12. -MUJ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.