Zavrieť

Porady

Preplatenie dovolenky z predminuleho roka

Zamestnanec má k 31.12.2014 celkom 42 dní dovolenky, t.j. 25 dní za rok 2014 a 17 dní za rok 2013. Môžem mu preplatiť 5 dní dovolenky za rok 2013?
Naposledy upravil ivka70 : 08.01.15 at 19:43 Dôvod: Korekcia nazvu
avalik Podla mna nazov mal byt upraveny takto: Mozem preplatit zamestnancovi dovolenku z predminuleho roka?
ivka70 OK
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mozes, ak jeho vymera dovolenky bola v roku 2013 25 dni, ale nie v decembri 2014, ale az v januari 2015 (teda v januarovej vyplate)
    Do konca decembra ju totiz mohol regulerne cerpat.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mkatka Ďakujem za odpovede
    janka ha Dobrý večer, mám tento istý problém: z roku 2013 mi ostala nevyčerpaná dovolenka 5 dní, výmer je 25 dní, v roku 2014, od 24. 1. 2014 do 28.2.2014 som bola na PN a od 19.3.2014 znova na PN a PN mi trvá naďalej. Dnes som žiadala zamestnávateľa, zatiaľ iba ústne, o preplatenie dovolenky za rok 2013 - 5 dní. Na to mi odpovedal, že dovolenka za rok 2013 mi prepadla a nemám nárok na jej preplatenie. Tvrdil mi, že som si mala prerušiť PN, vyčerpať dovolenku a potom ísť znova na PN, čo sa mi zdá absurdné. Podľa toho čo som si tu prečítala, mi zamestnávateľ musí preplatiť dovolenku za rok 2013, ale prosím o radu ako postupovať ďalej, keď mi ju nebude chcieť preplatiť. Ďakujem
    ivka70 V tvojom pripade, pokial PN stále trvá, tvoj narok na dovolenku neprepadá a mozes si ju čerpať po ukončení PN., kedže kvôli PN si ju nemohla čerpať do konca roka 2014.
    janka ha Kedže chcem po ukončení PN odísť zo zdravotných dôvodov, potom predpokladám, že mi ju preplatia.Predpokladám správne? Ďakujem
    ivka70 Ano, ak skoncis PP, tam ju budu musiet preplatit - podla Zakonnika prace.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 116

    (1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Áno, pokiaľ je jeho ročný výmer dovolenky 5 týždňov, tak mu patrí 5 dní z roku 2013 preplatiť, zvyšných 12 dní mu prepadne.

    Preplatenie dovolenky z predminuleho roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.