Zavrieť

Porady

Výpočet preplatkov/nedoplatkov odvodov do ZP - RZZP 2014

Ahojte, ak živnostníkovi, ktorý má živnosť celý rok a odvody si platí minimálne vychádza nižší VZ pre výpočet odvodov do ZP ako je minimálny, tak odvody musí platiť z minimálneho. Napr. ak mu vychádzajú preddavky na ZP cca. 25 eur, platiť musí 56,35 eur. (min. odvody za r. 2014). Takže za celý rok 2014 zaplatí 56,35x12= 676,20 eur. Následne príde obdobie RZZP za rok 2014 a tam sa to prepočíta podľa vzorca: ZD + povinné odvody do ZP a SP/1,6*14%
teda 5272,20/1,6*14% = 461,31 Eur
461,31 - 676,20 Eur = - 214,89 Eur.
To mu akože toľko ZP vráti? Ak áno, potom prečo neodvádza skutočné preddavky do ZP, aby mu nevyšiel taký preplatok? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ZP mu nič nevráti, pretože nedosiahol ani min. VZ...
    vrátka by mohla byť iba v prípade, že je aj poistencom štátu (dôchodca, študent a pod.)...
    Mondes , uvažuj, ak je niekto v hlbokej strate vôbec by si neuhrádzal poistné na ZP:????
    zabudni!!!
    mondes Aha a existuje vôbec možnosť, že bude mať SZČO preplatok na ZP, ktorý mu ZP vráti, ak bol celý rok len SZČO ?
    Pretože ak mu vyjde vyšší VZ ako minimálny, tak už mu vychádza nedoplatok. (pri minimálnych preddavkoch)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nie, ak bol ročný VZ živnostníka nižší ako minimálny, ZP aj pri RZZP použije minimálny VZ = 402,50*12. Žiadny preplatok vrátený nebude.

    Neplatí pre poistencov štátu (občanov so zdr.postihnutím, matky na RD) a súbeh zamestnania a podnikania. Tí platia odvody zo skutočného vymer.základu.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Takže ak ZD + odvody = 5272,20, tak ZP to bude počítať takto:

    5272,20/1,6 = 3295,13 a teda min. VZ je 4830 *14%= 676,20

    676,20 -636,20(odvody, ktoré on uhradil) = 40 eur nedoplatok.

    Správne?
    veronikasad Kde si zobrala 636,20? V prvom príspevku máš 676,2
    mondes No to áno, lebo v prvom príspevku som riešila prípad, že si platí odvody pravidelne, každý mesiac. Ale skutočne zaplatil 636,20 eur.

    Takže je to správne tak, ako je v posl. komente?
    veronikasad ak zaplatí na preddavkoch menej ako je poistné v min. VZ, vznikne jej nedoplatok.
    mondes Veronika, skutočne je max. VZ 4830 eur (402,5*12)? Nie je náhodou max. VZ pre výpočet odvodov za r. 2014 4025 Eur? Viď tu:

    http://www.mup.sk/14/10/4/min-max-vy...reddavky-2014/
    veronikasad ale veď riešime minimálny ročný, nie max. mesačný - alebo som zle pochopila otázku ?
    mondes Nie, ty si dobre pochopila. To ja som sa doplietla.
    mondes Veronika, to tvoje tvrdenie, že:
    "ak zaplatí na preddavkoch menej ako je poistné v min. VZ, vznikne jej nedoplatok."

    platí aj v prípade, že živnostník bol na PN? Pretože za 1 mesiac zaplatil namiesto 56,35 len 16,35 z dôvodu PN.
    A to je presne ten nedoplatok 40 eur.
    mondes Veronika, prosím ťa ešte mi potvrď, alebo vyvráť tento výpočet:

    4500/1,6=2812,50 a teda min. VZ je 4830

    4830 *14% = 676,20
    676,20 - 450,80 = 225,40 Eur

    Teda nedoplatok pri takom ZD bude 225,40 eur aj napriek tomu, že živnosť otvoril od 1.5.2014 a predtým bol na ÚP? Ďakujem ti veľmi pekne.
    Andyke Jeho ročný VZ je predsa 3220.
    Prečo počítaš 4830? Však on nepodnikal celý rok.
    mondes No, takže sa to predsa prepočítava na mesiace.
    A to že bol predtým na ÚP, tak čo s tým? Berie sa len VZ zo živnosti?

    Uff, som tak domotaná, že až.
    Andyke VZ u SZČO sa najprv vypočíta z dosiahnutého základu dane a nakoľko ten je nižší ako min.VZ*8 mesiacov podnikania, tak v RZZP budú počítať poistné z upraveného VZ t.j. z minima.

    Ale môžeš prezradiť načo sa Ty zapodievaš s RZZP
    v januári ?? (však RZZP bude robiť ZP)
    Obdobie čo bol na úrade práce - platiteľom ZP je štát.
    mondes Ďakujem ti. Prezradím, prečo nie.
    Sú živnostníci a živnostníci. Sú takí, ktorí tu majú živnosť a v zahraničí pracujú "načierno". A teraz chcú predať svoje vystavené faktúry a samozrejme tak, aby nemali žiadne nedoplatky na odvodoch. A ja prepočítavam a prepočítavam, až mi z toho šibe.
    Minulý rok mi jeden povedal, že som mu na H.... urobila DP, pretože mal nedoplatok na ZP a vysoké preddavky. Ale to, že nemal žiadne bločky a príjem cca. 16000 eur, to ho nezaujímalo. Robila som mu paušálne výdavky. A teraz sa snažím každému prepočítať, ale stačí, že mi neoznámi, že bol aj PN a neplatil odvody a už sú moje výpočty zle. Takže preto sa zapodievam odvodmi.
      zbaliť

    Výpočet preplatkov/nedoplatkov odvodov do ZP - RZZP 2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.