Zavrieť

Porady

Minimálna mzda a dodatok k zmluve

Máme zamestnanca, ktorý má mesačnú mzdu 500,- EUR a stupeň náročnosti .
Od 1.1.15 sa zvýšila min.mzda na 380,- a pre neho je teda min.mzda 380x1,4 = 532,- . Je nutné zmeniť prac.zmluvu dodatkom alebo je to možné riešiť aj doplatkom napr. vo forme mesačných odmien:
vlasta123 len dodatkom,inak by bol porušený zákon o minimálnych mzdových nárokoch
veronikasad Má firma vypracovaný prémiový poriadok ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vlasta123 to sa niekomu odpisuje
    ivka70 Nerozumiem, preco odpovedas do komentara ....kludne si ten prispevok skopiruj do odpovede a dam ti zan aj Uzitocne ...co s komentarom ....?
    A ten tvoj komentar a moj prispevok mohli vznikat naraz, len som neskor potvrdila nahratie ....
    Anik vlasta123 ten tvoj komentár ma pravdu povediac zarazil.
    Ospravedlňuje Ťa len to, že si tu tak krátko - usudzujem
    podľa tvojho prvého prihlásenia- ináč si myslím, že nikto kto chodí na túto stránku dlhšie by takéto niečo nenapísal.
    ivka70 určite nepotrebuje odpisovať.
    Nech sa Ti darí
    vlasta123 ivka70 ospravedlňujem sa Vám ,na konci mal byť vysmiaty smailík
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Minimálna mzda nemusí byť stanovená ako základná mzda, aj keď odmeny v tomto prípade neplnia svoj účel. Musí byť dodržaná hrubá mzda pre daný stupeň náročnosti. Preto ak sú pravidelne vyplácané prémie, žiadny dodatok nie je nutný.

    vlasta123 je offline (nepripojený) vlasta123

    vlasta123
    Možno to bude odporovať tomu čo napísala veronikasad

    v mojom pvom komentári som napísala:vlasta123 (Včera 13:22) len dodatkom,inak by bol porušený zákon o minimálnych mzdových nárokoch

    treba si všinúť spojenie: len dodatkom ,inak........
    slovíčko len je dôležité,nakoľko v zadaní je spomenutá minimálna mzdy

    keby sa jednalo o to ako to uviedla veronikasad tak je vlastne dohodnutá mzda a ta nemá nič s minimálnou mzdou jasne vysvetlene ja to napríklad v téme:http://www.porada.sk/t257221-mzda-upratovaciek.html

    Bolo by trochu divné keby zamestanec na výplatnej páske čítal,mzda 500€ ,prémia 32 € .Jeho otázka bola: to musím mať aj prémie ,aby boli splnené moje minimálne mzdové nároky?

    Takže riešenie pre zadávateľa otázky:samozrejme dodatkom,však nemôže mať v pracovmnej zmluve uvedenú mzdu,ktorá je nižšia ako jeho minimálne mzdové nároky. Tu by bola uvedená suma 532 €

    Lepšie riešenie .dodatkom sa dohodnúť na vyššej mzde ako 532€, napríklad stači 533€ a zamestnávateľ aj zamestnanec budú spokojní,hlavne zamestnanec nakoľko nebude robiť za minimálnu mzdu.

    Doplatky do minimálnej mzdy by pre zadavateľa otázky nemali byť neznáme,podľa toho že vie ,,narábať s číslami,, sa asi jedná o niekoho čo má niečo spoločné zo mzdami.

    Vlasta
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Vlasta, doporučujem preštudovať si Zákon o minimálnej mzde, konkrétne § 3 a "nestrielať" do vetra.
    vlasta123 ak zamestnanec odpracuje plný pracovný čas ,tak potom mu vlastne nemusí doplácať
    vlasta123 podľa tohto mu bude doplácať pri týchto podmienkach :
    § 3
    Doplatok k minimálnej mzde
    (1) Ak mzda zamestnanca za vykonanú prácu nedosiahne v kalendárnom mesiaci sumu
    minimálnej mzdy, aj keď zamestnanec odpracoval plný pracovný čas v mesiaci ustanovený
    zamestnávateľom, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok, ktorý predstavuje rozdiel
    medzi sumou minimálnej mzdy ustanovenou na príslušný kalendárny rok a dosiahnutou mzdou.
    vlasta123 to mu bude doplácať všetkých dvanásť mesiacov ???
    veronikasad Ak firma vypláca pravidelne prémie, nemusí upravovať základnú mzdu do výšky minimálnej pre daný tarif.
    vlasta123 veronikasad dovolím si vám položiť jednú otázku:som odmeňovaná mesačnou mzdov:moja mzda bude každý mesiac rovnaká,,nakoľko každý mesiac má iný ppočet pracovných dní,alebo bude každý mesiac iná?
    ďakujem za odpoveď
    veronikasad Mesačná mzda nezávisí od počtu odpracovaných hodín (fondu prac.času) - je rovnaká, pokial v danom mesiaci nebudeš čerpať dovolenku alebo prekážku v práci, platenú priemerom
    vlasta123 takže keď zamestnanec nebude mať dovolenku alebo prekážku v práci z jeho strany tak by vlastne mu nemusela doplácať
    vlasta123 ale bude mu musieť doplatiť,možno to nazve ,,prémia,, a vlastne mu touto ,,prémiou,, splní nároky na jeho minimálnu mzdu,alebo teda budú splnené jeho minimálne mzdové nároky v zmysle zákona o minimálnych nmzdových nárokoch že by § 3 tohto zákona ????
    vlasta123 je ešte jedno riešenie,ako toto vyriešiť:znížením stupňa náročnosti a mzda 500€ bude vlastne dohodnutá a nebude sa na ňu vzťahovať zákon o minimálnych mzdových nárokoch

    Vlastne mzda bola dohodnutá aj v roku 2014
    mmn x 1,4 = 492,80 € a zamestnanec dostával mzdu o 7,20€ za mesiac viac ako boli jeho mmn

    mmn x 1,2 = 456,00 € a zamestnanec dostane mzdu o 44,00 € viac za mesiac ako by boli jeho mmn

    je už len na zadávateľovi otázky,či zamestnanca ,ktorého v roku 2014 odmeňoval tzv.dohodnutou mzdou,tohto roku už bude odmeňovať len minimálnou mzdou

    berte to ako recesiu,lebo som z toho smutná že zamestnanca zaradeného do tretieho stupňa náročnosti odmeňuje tak ,aby splnil jeho mmn a je spokojný:,,že naplnil literu zákona,,

    Vlasta
      zbaliť

    Minimálna mzda a dodatok k zmluve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.