Zavrieť

Porady

§56 postupov účtovania v PÚ

Chcem sa spýtať na váš názor ohľadom zmien v časovom rozlišovaní §56 PÚ v PÚ. V tomto paragrafe sa rieši účtovná skupina 38x, pričom pribudol ods. 14. Ja tomu rozumiem tak, že v mikro ÚJ sa už nerieši ČR pokiaľ to má súvis s účtovaním na účtoch účtovnej skupiny 38x. Ale všimla som si aj také názory, že ČR sa v mikro ÚJ nevykonáva ani pokiaľ ide o odhady napr. pri účtovaní na účte 326, 323 ani pri zostatku nespotrebovaných zásob v sklade pokiaľ ide o nevýznamné sumy. Ako je to vlastne správne. Vedel by to niekto vysvetliť?
karakul ... myslím si, že na túto tému debata by bola vhodnejšia ako otázka, lebo vtesnať všetky myšlienky do jedného príspevky je nonsens...
karakul ... už počet videní tejto témy je vyše 87, ale reakcií nepribúda...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Akosi sa už málo ľudí hrnie do odborných a metodických diskusií na Porade. Rozhodujúca väčšina už len otázku položiť a odpovedajte mi... názor (fundamentovaný) priložiť už poskromnejšie.

    Otázka je na mieste, odpoveď zložitejšia. Najmä preto, že §56 ods.14 platil od 1.1.2014 a všetky dovtedy publikované články k tomuto paragrafu sa stali pasé novelou Postupov účtovania ku dňu 31.12.2014 (zisťujem, že strašne veľa ľudí túto zmenu ešte ani nepostrehlo.) K novému zneniu som ešte odborný článok nestretol.

    Áno, onoho času som sa tu pýtal, ako s PHL v nádrži u MÚJ - jedine Kejka odpovedala, že už nevylučuje zo spotreby (t.j. nedáva na 112) - osobne zdieľam tento názor.

    ALE - položil som túto otázku na školení k RUZ za rok 2014, kde sa preberali všetky zmeny k 31.12.2014 a lektor (audítor, daňový poradca, autor odborných článkov) odpovedal, že veru sa nad touto otázkou ešte nezamýšľal, ale keby mal z voleja odpovedať, tak s tým nesúhlasí, a vyslovil názor, že časové (ne)rozlišovanie sa týka iba účtov skupiny 38.... Osobne to však chápem tiež v širšom slova zmysle a logicky nevidím dôvod členiť nákup PHL za 50 €, keď predtým som nečlenil povinné zmluvné poistenie za 110 €....

    Sú tu aj iné veci - napr. úroky pri finačnom lízingu - aj tu čiastka na rozlišovanie je minimálna a názory na to sa rôznia.

    Problém vidím aj v tom, že prevážna väčšina "teoretikov" sa asi zaoberá skôr veľkými UJ a že času na dôkladné premietnutie zmien si vyžaduje o niečo dlhší čas... ovšem tí, čo pracujú na UZ, ho nazvyš nemajú...

    Chcel som podať aj dopyt na FRSR, ale už tak nevidím spôsob podávania dopytov ako v minulosti....

    P.S. ... ku komentu Ester plus: aktuálne znenie § 56 odsek 14:
    "V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácií a emisných kvót....."

    ... problém vidím v tom zvýraznenom - napr. PHL v nádrži sa nikdy neúčtovalo na účte časového rozlíšenia, ale na 112; podľa lektora ani účty 323, 326 nie sú účtami časového rozlíšenia... za tie pokladal iba skupinu 38...

    ... predpokladám, že niekto v budúcnosti vydá k tomuto pokyn.
    Naposledy upravil karakul : 20.01.15 at 20:44
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ester plus Našla som zmeny v PÚ od 1.1.2015 s účinnosťou zmeny od 31.12.2014 citujem:

    "Prijatím smernice sa aplikujú výnimky z časového rozlíšenia pre mikro účtovné jednotky. V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácií a emisných kvót.. Pre ostatné účtovné jednotky sa výnimka časového rozlíšenia neaplikuje. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách nie je potrebné časovo rozlišovať náklady a výnosy, ak ide o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia nákladov alebo výnosov posledného a prvého mesiaca účtovného obdobia."

    Čiže v mikro ÚJ nie je potrebné účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad - t.j. nie je tu napísané vyslovene účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia a preto by sa to nemalo aplikovať len na účtovnú skupinu 38x?
    karakul ... pridal som p.s. k svojmu príspevku
    Ester plus Tu prikladám chronologicky ako sa menil §56 ods.14.
    1. Platnosť od 1.1.2014
    (14) Na účtoch časového rozlíšenia sa neúčtuje, ak ide o nevýznamné sumy výnosov a nákladov a zároveň ide o každoročne sa opakujúce plnenia, napríklad náklady na telefónne poplatky, poplatky za odpad, predplatné.
    2. Platnosť od 31.12.2014
    (14) V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácii a emisných kvót. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách sa náklady a výnosy časovo rozlišujú. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách nie je potrebné časovo rozlišovať náklady a výnosy, ak ide o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia nákladov alebo výnosov posledného a prvného mesiaca účtovného obdobia.

    Ja osobne som sa rozhodla, nakoľko odst. 14 bol priradený k § 56 účty časového rozlíšenia a spomína sa tu len účtovná skupina 38, aplikovať časové (ne) rozlišovanie len na túto účtovnú skupinu. Počkám či k tomu výjde nejaký pokyn.
      zbaliť

    §56 postupov účtovania v PÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.