Zavrieť

Porady

Mikro účtovné jednotky - 2014

Pribúdajú témy - otázky ohľadne Mikro UJ - ovšem problematika je tak čerstvá, že jednou odpoveďou sa ťažko vyčerpá obsah položenej otázky - preto zakladám túto debatu.

Poprosím, aby si tu duplicitne nezadávali už inde riešené otázky - venujme priestor problematickým okruhom prechodu na MUJ a ich riešeniu. Ďakujem.
Naposledy upravil karakul : 20.01.15 at 09:51
Usporiadat
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Pridávam prvý námet:

Všetky predpisy dodržiavajúce UJ účtovali (minimálne z titulu rozdielnych daňových odpisov) o odloženej dani.
Ak účet 481 z titulu daňového záväzku vykazuje zostatok, treba ho odúčtovať - v prípade jeho tvorby na 592 zápisom 481/428.
Ku ktorému roku (analytický účet 428) priradíte tento zápis? k roku účtovania t.j. 2014, či k roku jeho tvorby? Lebo z hľadiska odvodov do ZP to nie je jedno....
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

možno moja otázka bude taká laická, ale chcela by som si to overiť - toto zatriedenie UJ na veľké, malé a mikro je povinné pri splnení zákonných podmienok? alebo je na rozhodnutí UJ? ak sa UJ preradí napr. do mikro UJ musí tam byť preradená nejakú predpísanú dobu? alebo po uplynutí roka v nasledujúcom roku sa môže preradiť napr. do malej UJ?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

karakul
Pridávam prvý námet:

Všetky predpisy dodržiavajúce UJ účtovali (minimálne z titulu rozdielnych daňových odpisov) o odloženej dani.
Ak účet 481 z titulu daňového záväzku vykazuje zostatok, treba ho odúčtovať - v prípade jeho tvorby na 592 zápisom 481/428.
Ku ktorému roku (analytický účet 428) priradíte tento zápis? k roku účtovania t.j. 2014, či k roku jeho tvorby? Lebo z hľadiska odvodov do ZP to nie je jedno....
Logicky mi to vychádza k roku, kedy je zápis. Pretože tento zápis sa robí kvôli prechodu na mikro, a nie kvôli napr. nepoodstatnenosti pôvodného daňového záväzku.
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Gabi03
...Logicky mi to vychádza k roku, kedy je zápis. Pretože tento zápis sa robí kvôli prechodu na mikro, a nie kvôli napr. nepoodstatnenosti pôvodného daňového záväzku.
Logika účtovníka:
áno, súhlasím - ku dňu, kedy je zápis, teda 31.12.2014; lebo keby neprišlo k metodickej zmene, a záväzok by sa vyrovnal v roku 2014, účtovalo by sa takisto v roku 2014 ako 481/592...

Logika daňovníka, ktorému napr. v roku 2010 či 2011 sa naúčtovala odložená daň vo výške 8.000€ zápisom 592/481, čím sa mu znížil zisk k rozdeleniu:
ak by sa neúčtovalo o odloženej dani v roku 2010,2011 už som mohol mať vyplatený zisk vo výške 8.000€; ak mu ten zisk pripíšem v roku 2014, 14% z 8.000 je fuč...
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Katarína111
možno moja otázka bude taká laická, ale chcela by som si to overiť - toto zatriedenie UJ na veľké, malé a mikro je povinné pri splnení zákonných podmienok? alebo je na rozhodnutí UJ? ak sa UJ preradí napr. do mikro UJ musí tam byť preradená nejakú predpísanú dobu? alebo po uplynutí roka v nasledujúcom roku sa môže preradiť napr. do malej UJ?
... za rok 2014 je na rozhodnutí UJ, či bude MUJ...
preradenie v nasledujúcom roku nie je možné, testujú sa podmienky za 2 roky...
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

na rok 2014 testujeme zatriedenie UJ k 01.01.2014 al. k 31.12.2014? lebo ak k 01.01.2014 beriem teda do úvahy účt. obd. 2013 a 2012. k stavu 31.12.2014 už posudzujem r.2014 a 2013?
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

takže ak za rok 2013 a 2014 UJ spĺňa podmienky na zatriedenie do mikro UJ je už v roku 2015 povinná takáto UJ viesť účtovníctvo ako mikro UJ?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Za rok 2014 sa testuje zatriedenie k 1.1.2014 a berú sa do úvahy roky 2012 a 2013.
1 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ak spoločnosť vznikla v roku 2013, tak k 1.1.2014 nemá možnosť posúdiť 2 roky dozadu. Takže spoločnosť s dátumom vzniku v r. 2013 sa nemôže stať za rok 2014 MÚJ?
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

V zmysle § 2 ods. 6 Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve sa môže účtovná jednotka rozhodnúť, že sa stane mikro účtovnou jednotkou, pričom keď sa tak rozhodne, je povinná postupovať pri vedení účtovníctva ako mikro účtovná jednotka, pokiaľ spĺňa zákonné podmienky.

Podľa mojich informácií sa testovať bude prvýkrát až po dvoch rokoch...

Ale táto otázka, čo bude o rok dva by ma zaujímala najmenej - za tú dobu sa to vykryštalizuje... momentálne platí, že pre "ROK 2014 SA UJ MOZE ROZHODNUT".
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

... poprosil by som o číslo opatrenia, ktorým sa upravuje spôsob vykázania zostatku účtu 481 odložený daňový záväzok k 31.12.2013 (r.105 Súvaha UcPOD 1-01 za rok 2013) vo výkaze Súvaha Uč MÚJ 1-01k 31.12.2014 v stĺpci bezprostredne predchádzajúce obdobie.
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Nemám v tom úplne jasno. Ak s.r.o. spĺňa podmienky výšky hodnoty majetku, obratu a počtu pracovníkov, môže sa rozhodnúť a byť mikro účtovanou jednotkou?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Ak spĺňa dve z troch podmienok, môže sa rozhodnúť, ale nie je to povinnosť. Treba skontrolovať aj časový test.
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Ďakujem za odpoveď. Ešte si okrem toho idem skontrolovať aj výhodnosť, resp. nevýhodnosť mikrojednotyky
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Liptáčik
Ďakujem za odpoveď. Ešte si okrem toho idem skontrolovať aj výhodnosť, resp. nevýhodnosť mikrojednotyky
... potom daj vedieť, k čomu si dospela po vyhodnotení
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Pred chvíľou som sa dočítala informáciu, že fyzická osoba, ktorá vedie PU od 1.1.2013, sa nemôže stať mikro účtovnou jednotkou, aj keď spĺňa podmienky, lebo nevedie PO 2 roky. Je to pravda?
0 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

Soňula
..lebo nevedie PO 2 roky...
... čo je to PO ?
0 0
jade9 jade9

jade9 je offline (nepripojený) jade9

Zhrnutie:
Pre ÚZ 2014 testujeme podmienky za roky 2012,2013. ÚJ, ktorá vznikla v roku 2013 má smolu - nemá históriu 2 roky- nemôže byť mikro. ÚJ, ktorá vznikla v roku 2014 sa môže rozhodnúť, že bude mikro.
1 0
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
stať sa mikro účtovnou jednotkou napr. pre jednoosobovú sročku s jedným zamestnacom, ktorá spĺňa všetky tri podmienky, ja si myslím ,že je výhodné kôli zjednudušeným a skráteným výkazom a čo by mohlo byť nevýhodou ? Neviem, nemám to tak preštudované.Upozornite na nevýhody ak ste niekto zistili ,ako vyššie spomínate že sa tým idete viac zaoberať.
Myslím si, že je to celé vymyslené hlavne pre takéto malé spoločnosti.Alebo nie?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Mňa napadá len jedna "nevýhoda" a síce, pre spoločnosti, ktoré majú úvery v bankách a musia výkazy predkladať štvrťročne a následne aj ročne banke. Nie som si istá, či by banke
stačili také skrátené výkazy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať