Zavrieť

Porady

Živnosť na SK aj v DE, vrátenie preplatku zo SP

Ahojte, brat mal od r.2013 živnosť na SK, zároveň aj v DE. Za rok 2013 podal DP aj na SK, kde si do výdavkov okrem paušálu započítal aj odvody do SP. K 31.12.2014 prerušil živnosť na SK, pretože zostal pracovať v DE. Z tohto dôvodu mu vrátili zo SP cca. 6000 eur. V r. 2014 do SP zaplatil len za 1 mesiac, takže väčšia časť preplatku je z r. 2013. A mňa napadá taká otázka, že ak si v r. 2013 uplatnil odvody do SP vo výdavkoch, či by nemal podať DDP.

Alebo ide o PNZD a nemusím nič riešiť? Ďakujem Vám.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad SP preplatok nezdaňuje, preto to nemôže byť PNZD
mondes Takže mal by podať DDP za rok 2013, alebo tento preplatok vysporiadam v DP za r. 2014?
veronikasad prečo mu vracali preplatok za rok 2013, keď živnosť prerušil k 31.12.2014 ? Platil to poistenie bez právneho dôvodu ? Kedy mu SP vrátila ten preplatok ?
mondes Pretože bol súčasne živnostníkom na SK a v DE. A na SK nemal v r. 2013 žiadne príjmy, len z DE. Preplatok mu SP vrátila niekedy teraz v januári 2015.
mondes Rozmýšľam, či by som to nemohla vysporiadať v DP za r. 2014. Veď ak mal v SP preplatok, je to jeho pohľadávka a pri ukončení živnosti sa ZD upraví o všetky neuhradené pohľadávky a záväzky, prípadne o nespotr. zásoby.

No tu ma napadá ďalšia otázka. Ako urobím DP za r. 2014, ak iné príjmy na SK nemal. Dám tam len tých 600 eur, odpočítam 40% a ešte odpočítam odvody do SP a ZP? Ale to bude v strate a pri paušále strata sa nemôže vykázať. Uff, neviem. Poradí niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Živnosť na SK aj v DE, vrátenie preplatku zo SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.