Zavrieť

Porady

uplatnenie paušálu 80% na PHM a náklady súvisiace s prevádzkou auta v roku 2015

U PO s predmetom podnikania zdravotnícke služby sme uplatňovali 80 % paušál spotreby PHM podľa § 19 ods.2 písm.l, bod 3.,( bez knihy jázd ), čo je zjednodušenie pre toto podnikateľské prostredie. Aj v roku 2015 platí to samé pri využívaní vozidla iba na obchodné účely, a tiež ostatné súvisiace náklady ako sú(poistky, odpis, opravy, a pod. ) naúčtujeme v plnej výške ( bez krátenia 20 % ) ? Je to správne pochopené?. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    súvisiace náklady tiež vo výške 80%. Týka sa nielen áut, ale aj mobilov, NB, PC, apod.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Centrum Nie je mi potom jasné tých 20 %, účtovanie v analytike na nedaňový náklad , a potom ako pripočitateľná položka k základu dane? Tak sme to robili doteraz.
    Alebo od roku 2015 to je nepeňažný príjem zamestnanca ? TOTO objasnenie-usmernenie v novele zák. chýba, lebo deklarujeme 100% využívanie majetku v podnikaní, iba sme sa rozhodli využívať paušál 80 % ( nepísať knihu jázd )., čo zákon naďalej dovoľuje. Ďakujem .
    renča1 ale ved v tomto § 19 ods.2 písm.l, bod 3.nebola v r.2015 žiadna zmena. Ved OA sa používa 100% akurát sa nevedie kniha jázd. prečo by sa malo krátiť poistky, odpis, opravy atd...? nedáva mi to zmysel.
    Centrum No veď práve, nie som si istá, lebo odpovede aj tu sa rôznia. V PORADCOVI č. 6-7/2015 na str.212 dolu je Upozornenie , citujem.." uplatnenie výdavkov týmto spôsobom t.j. v paušálnej výške 80 %... nemá vplyv na ostatné ustanovenia ZDP týkajúce sa uplatňovania výdavkov na odpisovanie auta, alebo výdavkov vynaložených v súvislosti s týmto obch.majetkom...." Výklad k tomuto som nikde inde konkrétnejší nenašla.

    Odpoveď na moju otázku od Kejky sa pravdepodobne viaže potom na §19 ods.2 písmeno tt- novodoplnené, kde sa zavádza možnosť výberu uplatnenia výdavkov k majetku, ktorý nie je využívaný 100% len v súvislosti s podnikaním, ale sa využíva aj na súkromné účely.
    Centrum upravujem preklep: v predchádzajúcom komentári .... § 19 ods.2 písm. t....
    marjankaj No ja si myslím, že s odstupom času by ten §19 ods. 2t nedokázal vysvetliť ani ten, čo ho vymyslel.
    Centrum Tak toto si trafila presne, čítam toho poradcu už niekoľko dní, ale taký DOMOTANEC som ešte v ruke nemala k tomto § 19. Pripadám si ako BANÍK, len dolujem informácie miesto uhlia. Pekný večer,
    marjankaj No keďže to platí až od 1.1.2015, tak som to až tak veľmi neštudoval.
    Takže malý postreh.
    Obstarám si auto za 10000 €(DPH teraz neriešim). Podľa §19 ods 2t, si môžem uplatniť VOZD 8000€(teda nemusím odpisovať) Ak auto občas použijem aj na podnikanie(teda prevažne na osobné účely.
    Alebo 1000 € do VOZD(bez odpisovania) ak ho budem používať iba na podnikanie.
    Centrum Nejasnosti v tomto ohľade sa prehlbujú, už spájame v § 19 ods. 2 písmeno l , aj nové písmeno t.
    V mojej otázke ide o PO , ktorá sa rozhodla o postup podľa § 19 ods.2 písm.l. ( teda konfort-bez knihy jázd ), pri využívané auta len na podnikateľské aktivity - nehovorím o súkromnom používaní !!!.( 80% = 100 % )

    A čo sa týka ostatného majetku použiteľného aj na súkromné účely, môže byť tento riešený podľa písm.t, ale to je už asi iná téma.

    A prepáč za omyl v oslovení zo včera (20,35 ).
      zbaliť

    uplatnenie paušálu 80% na PHM a náklady súvisiace s prevádzkou auta v roku 2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.