Zavrieť

Porady

DP za pozemky

Dobry den,
prosim Vas o pomoc, 1x idem vypisovat Priznanie k dani z nehnutelnosti, konkretne z darovanych pozemkov.
Mam problem s vyplnenim niektorych poli, a to :
07 - spoluvlastnictvo
09 - počet spoluvlastnikov
10 - spoluvlastnik urceny dohodou

Tie pozemky su vacsinou vo vlastnictve 1/2 , 1/3 a pod.
Vlastnikom je moja mama, ale kedze je vydata tak predpokladam ze ide aj o bezpodielove vlastnictvom.

Cize mam krizikom oznacit aj vlastnictvo podielo aj bezpodielove?

Dakujem velmi pekne za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    mamke robíš DP ? .. uvedieš počet spoluvlastníkov - máš ich všetkých uvedených na LV
    DP môže urobiš spoločne jeden z vlastníkov - ak sa tak dohodnú - preto to tam uvedie. ak sa nedohodnú, každý si robí sám.
    s tým vlastníctvom či BSM som celkom nepochopila, na čo sa pýtaš. Ak jej niekto daroval pozemky, predpokladám, že to daroval jej ? - ale neviem, ako to bolo?
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    szivics hej mame robim danove a myslela som ze to je jednoduce ..
    no ohladom bezpodieloveho vlastnictva - neviem... darovane boli mame, ale kedze ma manzela, nepocita sa ze ide o bezpodielove vlastnictvo. alebo ak to bolo darovane len jej, tak sa to neberie do uvahy?
    a este otazka - ak je parcela E, tak aj tie sa riesia v DP? pretoze som nasla nejaky clanok a podla §70 katast.zakona, by E parcela nemala byt predmetom DP
    Katy a R ... a to kde to prosím ťa čítaš ??? ja tam nič také nevidím?
    szivics zo stranky:
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-162

    § 70
    Hodnovernosť a záväznosť údajov katastra
    (1) Údaje katastra uvedené v § 7 sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak.
    (2) Údaje katastra, a to údaje o právach k nehnuteľnostiam, parcelné číslo, geometrické určenie nehnuteľnosti, druh pozemku, geometrické určenie a výmera katastrálneho územia, názov katastrálneho územia, výmera poľnohospodárskej jednotky alebo lesnej hospodárskej jednotky, alebo organizačnej jednotky, údaje o základných a podrobných polohových bodových poliach, údaje o bodových poliach, ako aj štandardizované geografické názvy sú hodnoverné a záväzné, ak sa nepreukáže opak. Záväzným údajom katastra nie je druh pozemku evidovaného ako parcela registra „E“.
    bea Toto je v katastrálnom zákone. Pre daň z nehnuteľností je smerodajné, čo je na liste vlastníctva. Parcely E sa do DP tiež uvádzajú. A to podielové vlastníctvo je tiež uvedené na liste vlastníctva. Keď je tam uvedená ako vlastníčka len Tvoja mama, tak pozemky nie sú v BSM. Sú vlastníctvom len Tvojej mamy.
    Keď je spoluvlastníctvo viacerých osôb, tak je to tak, ako hore píše Katy a R - keď sa mama dohodne s ostatnými, tak robí sa jedno daňové priznanie, keď nie, tak si robí každý sám a uvádza veľkosť svojho podielu.
    Pravda, keď robí jeden za všetkých, tak aj daň platí jeden....
    szivics okej uz tomu rozumiem dakujem krasne!
    a co sa tyka toho podielu treba to prepocitat ?

    alebo v 09 kedze napisem pocet vlastnikov tak vymeru pozemku celkovu, nie?
    szivics a este jedna otazka, ak niektore pozemky su prenajate druzstvu, tak potom tie zdanuje druzstvo a ja ich v dp neuvadzam, vsak?
    Katy a R ak si robíš za seba DP - tak si tam napíšeš "svoju" výmeru - prečo by si mal platiť za celú roľu, ak vlastníš napr len 1/4?
    Treba len poriadne prečítať návod
    szivics nie nemyslim ze by som za vsetko platila ))) len ked sa vypisuje pocet spoluvlastnikov pozemku a nizsie vymera pozemku, tak by som povedala ze to je celkova vymera pozemku na zaklade LV a uz urad ktory bude pocitat vysku dane, tak si to sam prepocita o to len islo kedze to vidim 1x tak mi to nie je az take jasne ale dakujem velmi za pomoc! uz mi je to jasnejsie
    Pekny den
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.