Zavrieť

Porady

Co je predmetom spoluvlastnictva manzelov

Dobry vecer, mam taku otazocku. Som slobodna, mame s priatelom novorodeneho syna. Ja vlastnim byt, ktory mam od mojich rodicov. Moj priatel ma poziadal o ruku. Ma vsak z prveho manzelstva dospelu dceru. Ak by sme sa vzali a nieco sa mu stane, bude predmetom dedicstva po nom aj podiel na mojom byte? Nechcem aby jeho dcera dosla k podielu na mojom byte a ja som ju musela vyplacat z mojho vlastneho bytu. Mozem spisat zavet a manzela v nom vydedit? Neviem ako to vyriesit a chcem prijat jeho ponuku na sobas. Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Byt zostane len tvoj. Keby sa niečo stalo jemu, jeho dcéra by nededila z tvojho bytu nič. Keby sa niečo stalo tebe, zdedil by manžel pol bytu (pol syn), potom by po ňom dedila aj jeho dcéra.
    Vydediť manžela nemusíš, spísať závet v prospech tvojho syna či tvoje deti môžeš - aspoň o tom byte.
    Barcuska Dakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    V zadaní je veľa hypotetických prípadov a otázok.

    Ak sa zoberiete, byt bude stále tvojim vlastníctvom. Nebude spoločný.

    a. Ak by sa tebe niečo stalo, tak po tebe by dedil tvoj manžel a tvoje deti (všetci rovnakým dielom.
    b. Ak by sa tvojmu manželovi niečo stalo, tak jeho majetok budú dediť jeho deti (vrátane vášho spoločného) a ty, tiež každý rovnakým dielom.

    Podiel z tvojho bytu by zdedila jeho dcéra jedine vtedy, keby sa najprv tebe niečo stalo, on by zdedil po tebe a potom jemu, kedy by po ňom dedila jeho dcéra.

    Priateľa (manžela) môžeš vydediť. V podstate to nebude vydedenie, lebo v zmysle obč. zákonníka sa vydeďujú len potomkovia. Stačí spísať závet, kde uvedieš, že celý tvoj majetok odkazuješ tvojmu synovi.
    Barcuska A ten zavet mozem spisat uz pred svadbou? Je to jedno kedy ho spisem?
    Mária27 kedykoľvek spísať, kdekoľvek uschovať (najlepšie u notára), kedykoľvek nahradiť novým

    Co je predmetom spoluvlastnictva manzelov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.