Zavrieť

Porady

jednoduché účtovníctvo

ahojky, chcem začať živnosť v odevníctve a chcela by som si sama viesť účtovníctvo. Ale potrebujem poradiť. Aký účtovný program si mám zakúpiť? Čo je lepšie jednoduché účtovníctvo, alebo paušalne si odpočítavať? Aký je v tom rozdiel? Pri paušálnom odpisovaní je potrebné dokladovať výdaje? Čo je výhodnejšie. Prosím poraďte, ocením každú dobrú radu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    taimea
    ahojky, chcem začať živnosť v odevníctve a chcela by som si sama viesť účtovníctvo. Ale potrebujem poradiť. Aký účtovný program si mám zakúpiť? Čo je lepšie jednoduché účtovníctvo, alebo paušalne si odpočítavať? Aký je v tom rozdiel? Pri paušálnom odpisovaní je potrebné dokladovať výdaje? Čo je výhodnejšie. Prosím poraďte, ocením každú dobrú radu. Ďakujem
    Možno by bolo výhodnejšie pre teba si uplatniť % výdavky. Pre r. 2006 je to 40%. To znamená, ak by si v r.2006 mala príjem napr. 200.000,- tak výdavky by si mala 80.000,-Sk plus odvody zaplatené do ZP a SP. A pri takomto spôsobe je potrebná evidencia príjmov. Vvýdavky neeviduješ.
    Ak sa rozbehneš, časom uvidíš aké budú tvoje príjmy a potom sa zariadiš. Ale pri začiatku určite by si mala mať predstavu akých nodberateľov máš alebo budeš mať, atď.
    Pekný deň...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    taimea
    ahojky, chcem začať živnosť v odevníctve a chcela by som si sama viesť účtovníctvo. Ale potrebujem poradiť. Aký účtovný program si mám zakúpiť? Čo je lepšie jednoduché účtovníctvo, alebo paušalne si odpočítavať? Aký je v tom rozdiel? Pri paušálnom odpisovaní je potrebné dokladovať výdaje? Čo je výhodnejšie. Prosím poraďte, ocením každú dobrú radu. Ďakujem

    Ja si pochvaľujem ALFU , ale to je vec názoru každého jedinca , ktorý SW používa. Dúfam , že sa vyjadria aj kolegovia o programoch s ktorým pracujú .

    Čo sa týka uplatňovania výdavkov paušálom ....tu vedieš evidenciu o príjmoch , pohľadávkach a skladovej evidencie .Na konci roka zrátaš všetky príjmy a z nich si uplatníš 40% pauš.výdavky + platby do fondov, ak by si platila .

    Pri uplatňovaní preukázateľných výdavkoch vedieš účtovníctvo v súlade so Zákonom o účtovníctve ...Postupov JÚ a ZoDzP.Toto by bolo vhodné si naštudovať , pokiaľ by si sa rozhodla pre vedenie účtovníctva týmto spôsobom .Už sám názov hovorí ...že preukázateľné , to znamená každý výdavok treba zdokladovať .

    Na záver ....ak sa rozhodneš pre akékoľvek účto a budeš mať problém tak ešte je tu PORADA.

    Prikladám:Postupy účtovania JÚ
    http://www.porada.sk/attachment.php?...7&d=1139506064

    Zákon o účtovníctve
    http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uetovnictve.html

    Zákon o dani z príjmov

    http://www.porada.sk/f90-zakon-o-dani-z-prijmov.html
    Naposledy upravil Zita5 : 07.05.06 at 16:19

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Doplňam, že pri remeselnej živnosti sú výdavky 60%, treba pozrieť živ. zákon, kde je tvoja činnosť zaradená.

    Daja72 je offline (nepripojený) Daja72

    samouk - účtovník Daja72
    Ahoj, ja by som ti zase poradila, aby si si pozorne sledovala celý rok /príjmy - výdaje / a podľa toho uvidíš, čo sa ti skôr oplatí, či paušálne výdaje, alebo viesť účtovníctvo. Ja mám dobrú skúsenosť Kros Alfa.
    Zatiaľ by som laicky viedla len príjmy a výdaje a každý mesiac by som si aspoň zhruba prerátala základ dane a podľa toho by si vedela, ako na tom si, a či sa ti oplatí paušálny výdavok alebo účtovníctvo.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Daja72
    Ahoj, ja by som ti zase poradila, aby si si pozorne sledovala celý rok /príjmy - výdaje / a podľa toho uvidíš, čo sa ti skôr oplatí, či paušálne výdaje, alebo viesť účtovníctvo. Ja mám dobrú skúsenosť Kros Alfa.
    Zatiaľ by som laicky viedla len príjmy a výdaje a každý mesiac by som si aspoň zhruba prerátala základ dane a podľa toho by si vedela, ako na tom si, a či sa ti oplatí paušálny výdavok alebo účtovníctvo.
    Ja som takýmto spôsobom , ale na ostro účtovala rok 2005 jednému známemu a na koci roka som sa rozhodla pre paušál .Takže aj tak sa dá .

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Ja zase robím v MRP pod Win a som tiež spokojná. Ináč by som ti radila tiež sledovať si príjmy a výdavky tak, ako ti už radili kolegovia.

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Veď si môžeš stiahnuť z Krosu demo verziu Alfy a tam to odskúšať. Je to zadarmo a na konci roka zistiš, čo sa ti viac oplatí.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    helas
    Veď si môžeš stiahnuť z Krosu demo verziu Alfy a tam to odskúšať. Je to zadarmo a na konci roka zistiš, čo sa ti viac oplatí.
    Akurát to má obmedzenie do výšky príjmu myslím 200.000,- , ak nebude postačovať demo...kúpiš ostrú verziu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    JU sa dá robiť aj v Exceli...ak nemáš zamestnancov, nie je to zložité - príjmy, výdavky (v réžii), a rozdeliť daňové a nedaňové.
    Urobíš si tabuľky a je to... teraz je tu kurz Excelu, aspoň sa pocvičíš.

    jednoduché účtovníctvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.