Zavrieť

Porady

môžem sa zbaviť zodpovednosti za škodu?

som majiteľom nehnuteľnosti (obchodného domu) a zákazník si pri vchode roztrhol bundu a teraz odo mňa pýta 60e..o aký § sa mám oprieť ked mu ich nechcem zaplatit.. dakujem
17 komentárov     zbaliť
taiko Takto sa opytam, ak by si si za danych okolnosti roztrhol bundu Ty, chcel by si nahradu?
Napises na com a ako si ten pan tu bundu roztrhol, Zachytil sa o funkcnu klucku, ci o drot trciaci z dveri, ktory tam nemal co robit?
mimo11111 konkrétne sa zachytil o stlp pred budovou... je ich tam niekoľko.. každý z nich je oblozený obkladom...medzi jednotlivými obkladačkami sú plechové výstuže... a o tie sa zachytil...
nikdy sa to nestalo za 50 rokov ako stojí dom.....
taiko hmmm zapeklite, podla toho co popisujes sa jedna o sucast stavby, s ktorou Ty nemas co robit. To je akoby si niekto roztrhol bundu o skrutku na hromozvode.
Len tak pomimo, ako dokazal, ze si tu bundu roztrol tam?
arizona a ma ako dokazat, ze si tu bundu naozaj roztrhol tam? Mozno iba chce zneuzit...
mimo11111 nema svedkov
misoft Nemá svedkov = nemá nič. Tvrdenie proti tvrdeniu. Mohol roztrhnúť inde a inak - našiel "obetného" baránka.
Nech sa sťažuje na Lampárni.....

A ešte niečo. To sa o ten stĺp obtieral? Opieral? Koľko promile mal v krvi?
Peggynka A poistenie budovy nemáš?
mimo11111 mam..
marjankaj A tie stĺpy sú tiež tvoje?
mimo11111 ano... no nie su moje.. budova je pisana na firmu v ktorej pracujem... a sef mu nechce zapaltit... ze mu mam nieco odpisat.. len neviem ako mu to napisem zdvorilo...
Peggynka šéf nech vypíše poistnú udalosť a poisťovňa pošle poškodenému peniaze
marjankaj Nech priloží záznam od polície. Možno urobia aj rekonštrukciu a presne vyčíslia "škodu".
Možno to vyhodnotia, že skutok sa nestal.
taiko fuuha, tak si majitelom budovy, ci nie si majitelom budovy, ci co vlastne ? Pyta poskodeny peniaze od Teba, ci od firmy? Preco nas tu klames a zavadzas?
arizona hmm, pred chvilou bola majitelkou budovy, teraz uz je iba zamestnancom firmy,ktorej budova patri a zachvilu zistime, ze si nik ani bundu neroztrhol a ze sa iba mimo 11111 nudi pri PC :-D
marjankaj Veď je to jasné.
Pýta peniaze od firmy a šéf to dal zamestnancovi na vybavenie.
arizona jasne,ako jasne...len mi prislo divne, ze sa najskor prezentovala ako majitelka budovy
Mária27 a čo keby ho obvinili, že im ničil majetok? Čo sa má čo opierať o ich stĺp
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 420 občianskeho zákonníka Každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti.

    Porušením právnej povinnosti sa myslí objektívne vzniknutý rozpor medzi tým, ako osoba konala a ako mala konať podľa právneho predpisu alebo inou právnou skutočnosťou. Môže ísť o aktívne konanie alebo opomenutie povinnosti. keď škodca konať mal.

    Dôkazné bremeno protiprávnosti úkonu spočíva na poškodenom, nakoľko zákon protiprávnosť nepredpokladá.

    Treba mu odpovedať, že vlastník si nie je vedomý protiprávneho konania, preto protiprávnosť musí poškodený označiť a dokázať zavinenie vlastníka. V opačnom prípade vlastník za škodu nezodpovedá.

    Naopak, treba poukázať na tie paragrafy, ktoré môžu zavinenie poškodeným. Veď ak ideš do obchodu, netreba sa šúchať o stĺp (ako napr. chodiť po poškodenom chodníku).

    § 415
    Každý je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí.

    § 441
    Ak bola škoda spôsobená aj zavinením poškodeného, znáša škodu pomerne; ak bola škoda spôsobená výlučne jeho zavinením, znáša ju sám.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Žiadny. Proste nezaplať.
    Ale možno to potom budeš musieť zaplatiť aj s nejakými poplatkami

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    môžem sa zbaviť zodpovednosti za škodu??? Jasne ze ANO. Na Slovensku NO-PROBLEM. Len si treba dat zalezat, aby pokial mozno nikto nevedel ze si skodu sposobil/a Ty...

    môžem sa zbaviť zodpovednosti za škodu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.