Zavrieť

Porady

5000 limit platby v hotovosti medzi podnikateľmi

Ako je to v prípade, ak máme jeden právny vzťah (faktúra za služby) so sumou 10 000. A úhrady budú čiastočné v hotovosti v úhrne do 5000 eur a zvyšok sa zaplatí bankovým prevodom na účet dodávateľa?

Považuje sa to za porušenie zákona?
Lebo platby v hotovosti v úhrne mi neprevyšujú 5000 limit.
Ale stretávam sa aj s opačným názorom, že sa považuje hodnota právneho vzťahu a potom všetky platby aj čiastočné, už musia byť len prevodom.

§ 6, ods.2 Zákona č. 394/2012 Z.z.:
"Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu."
------ Môj skromný názor je, že sa posudzujú v rámci jedného právneho vzťahu len platby v hotovosti, aj keď sú čiastkové, tak tie v úhrne (len tie zákon upravuje-hotovostné platby)

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Keď bude na jednej faktúre suma 10000€, môže byť uhradená postupne aj po jednom €, platby musia ísť cez účet..
    janiely Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Bude to porušenie zákona ak sa to uhradí tak, ako píšeš.
    janiely ďakujem, len z toho zákona, §, mi to skutočne tak nevyplýva. Príde mi to len na hotovostné platby, nie bezhotovostné.
    rdb Nie je to porusenie zákona. Je to porusenie nariadenia financneho riaditelstva. Pritom financne riaditelstvo nemá ziadny pravny nárok taketo nariadenie vydavat.

    5000 limit platby v hotovosti medzi podnikateľmi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.