Zavrieť

Porady

Len lacnejší benzín, môže byť dôvodom zahraničnej pracovnej cesty ?

Ako podnikateľ s firemným autom chodím tankovať do zahraničia, nakoľko bývam 3 km od hraníc. Môžem si nárokovať stravné za zahraničnú pracovnú cestu, keď idem len natankovať, alebo keď idem len kupovať kancelárske potreby v zahraničí do kancelárie (som stavebný inžinier - v kancelárii).

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak ideš 3 km tam a 3 km nazad, ZSC netrvá tak dlho aby si si nárokoval stravné,
    aj ked dikcia zákona umožňuje stravné "do 6 hodín", takže ja by som hlasovala za áno - uplatniť.
    Nemá to však logiku - ideš pre lacnejší benzín, aby si ušetril - OK, ušetríš pár centov, resp. Eur, ale asi nie až toľko, aby sa ti do toho zmestilo aj stravné.
    Takže máš zvýšené náklady na cestovné (stravné) - tak načo je to dobré?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad chce "fyzicky"ušetriť na nákladoch na PHM a znížiť si základ dane o stravné ... Ak to robí niekolkokrát do mesiaca, za rok je to celkom slušná sumička ...
    marjankaj No neviem, je to oveľa viac ako 40% z príjmov? Teda 420 € mesačne?
    veronikasad Kde čítaš, že si uplatňuje paušálne výdavky ?
    marjankaj Nečítam nikde. Ale ak nie je platcom DPH tak môže. Keď niekto sedí v kancelárii, tak nemusí mať nejaké veľké výdavky.
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko pohonne hmoty nie su tovarom tak ako iny tovar, ktory musime ist autom niekde kupit?
    Tweety Čo je PC definuje Zákon o CN.
    Tweety tovarom by bol i vtedy, ak by ich potom predával
    avalik Tweety, nesuhlasim - (2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.

    veď aj tankovanie je výkon práce ... niekto musí zabezpečiť prevádzkyschopnosť majetku - bez tankovania, by sa predsa auto nedalo používať ... a žiadny zákon, nezakazuje tankovať v zahraničí ...
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Myslím, že zákon ti nikde neurčuje, kde máš tankovať. (Teda ak by si chcel tankovať v Caracase asi by si to musel zdôvodňovať) A bez PHL sa jazdiť nedá.
    Nechápem niekoho kto chce riešiť 3 km jazdy naviac. V Ba pri hľadaní parkovacieho miesta tiež môžeš najazdiť nejaký kilometrík naviac. Stačí sa zamotať do jednosmeriek.
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik prečo? je očividne vychcaný - nielen chce ísť natankovať za firemné (OK), ale si chce ešte dať zaplatiť stravné...
    marjankaj Stravné si môže uplatniť nad 5 hodín. To by aj pešo urobil rýchlejšie.
    veronikasad Janko, neplatí pri zahr.pracovnej ceste - tá môže trvať aj 5 minút ...

    4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

    a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
    peter_sp jslancik, nechápem prečo ma urážaš... a neviem o tom, že by mi niekto platil stravné... len sa pýtam či mám právo uplatniť si stravné t.j. dať do výdavkov...
    keď nejde o pr. cestu, tak nemôžem jazdiť firemným autom (čiže nemôžem dať do výdavkov bloček z tankovania), keď tankovanie je pr.cestou, tak je logické, že si uplatním stravné...
    jslancik aha, tak niekomu sa to ani nezdá ako vychcanosť, nevadííí Som zvedavý, ako sa ti k takým "výdavkom" postaví daňová kontrola...
    marjankaj Veronika, jasné máš pravdu.

    A možno aj použitie toalety, keď to tam na neho príde.
    peter_sp no veď práve, preto sa pýtam, či sa to takto smie alebo sa nesmie robiť ???
    veronikasad Peter, ak chceš kludne spávať, tak to radšej nerob. Nepredpokladám, že v knihe jázd evidujš samostatne každú jazdu v knihe jázd, aby si nevedel vykryť spotrebu PHL na cestu na ČS v zahraničí.
    marjankaj A keby mal dve také pracovné cesty v jeden deň ráno nakúpi papier a poobede pôjde pre euroobaly, tak stravné bude 2*25% teda 50%?
    peter_sp Ďakujem za odpovede!
    veronikasad Janko, nebude to 2x25, ale časy sa sčítajú a stále to bude do 6 hod. ...
    marjankaj Však zamestná manželku na dohodu a pošle ju na PC.
    Veď co je doma to se počítá.
    buchač V zahraničí je aj sracák lacnejší...aj ten by som vzal...

    To pre prípad návštevy daňovej kobry...
    marjankaj No trend je takýto. Nakúpiť čo najlacnejšie a zároveň dať čo najviac do výdavkov. Ťažko vyhovieť aby to tak bolo na bločku.
    buchač No trend je takýto. Nakúpiť čo najlacnejšie a zároveň dať čo najviac do výdavkov.
    =======================================
    Doplním :

    ...a zároveň dať minimálnu mzdu a minimálne odvody pre zamestnacov.

    ...a zároveň sa vyvážať na luxusnom aute od nejakej vilky na letisko a hybáj bronz chytať.

    P.S.:
    Manželkin zamestnávateľ bol minulý rok v Thajsku, na Sejšeloch, na Maledivách...tie kratšie výjazdy nepočítam...
    marjankaj No niektorí chodia pravidelne aj na kratšie trasy. Lietadlom Košice Bratislava. Nejaká teplárenská spoločnosť u vás napríklad.
      zbaliť

    Len lacnejší benzín, môže byť dôvodom zahraničnej pracovnej cesty ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.